جواد ظریف: خطر فروپاشی کامل برجام وجود دارد

جواد ظریف وزیر امور خارجه حکومت  اسلامی گفت:خطر فروپاشی کامل برجام وجود دارد

محمد جواد ظریف در مصاحبه‌ای اختصاصی با پایگاه «لوب‌لاگ» گفت: کشورهای اروپایی تنها حدود ۱۰ درصد از تعهدات برجامی خود در قبال ایران را انجام داده‌اند.

ظریف در این گفتگو احتمال و خطر فروپاشی کل توافق اتمی را مطرح ساخت و گفت «خطر فروپاشی قرارداد اتمی وجود دارد.»

وزیر خارجه حکومت اسلامی درباره وضعیت یکجانبه‌ بودن در برجام تا کجا ادامه خواهد یافت گفت: «به کلام ساده، من به رئیس مجمع عمومی که کنفرانسی در خصوص چندجانبه‌گرایی برگزار کرده بود گفتم: شما نمی‌توانید به صورت یکجانبه، حامی چندجانبه‌گرایی باشید.»

پس از خروج ایالات متحده از قرارداد اتمی موسوم به برجام و بازگشت تحریم‌های تعلیق شده علیه حکومت اسلامی، اروپا تلاش کرد با ایجاد یک مکانیزم مالی، به حکومت اسلامی برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده یاری رساند.

بر همین اساس حکومت اسلامی ایران امید بسیار داشت که بتواند تحریم‌های ایالات متحده را با کمک اتحادیه اروپا دور بزند.

در روزهای گذشته مقام‌های ایالات متحده اعلام کردند که معافیت‌های اعطا شده به هشت کشور برای خرید نفت از حکومت اسلامی را تمدید نخواهد کرد.

همچنین مقام های ایالات متحده اعلام کردند که جامعه جهانی باید بین معامله با حکومت اسلامی ایران و ایالات متحده یکی را انتخاب کنند.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این پرسش که کشورهای اروپایی تنها به ۱۰ درصد تعهداتشان عمل کرده‌اند و آیا ایران نباید با آنها مقابله به مثل کند تصریح کرد: «اروپا همان‌طور که شما به درستی گفتید به کمتر از ۱۰ درصد از تعهداتش عمل کرده است. در واقع، بیش از ۱۰۰ درصد در بیانیه‌های عمومی و کمتر از ۱ درصد در پایبندی واقعی به تعهداتش.»

وی اضافه کرد: «اگر اروپا می‌خواهد در موقعیتی باشد که بخواهد مطالبه مطرح کند بایستی برای آن هزینه کند. اگر این کار را انجام ندهد، خطر فروپاشی کل توافق وجود دارد.»

جواد ظریف وزیر امور خارجه حکومت اسلامی در حالی تهدید می‌کند که قرارداد اتمی در خطر فروپاشی کامل است که حکومت اسلامی با تحریم های سختگیرانه ایالات متحده روبرو است و اگر از قرارداد اتمی خارج شود اروپا نیز بیش از پیش با ایالات متحده همراه شده و عرصه هر چه بیشتر بر حکومت اسلامی تنگ خواهد شد.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا تماسی میان دولت ایران و دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا وجود داشته یا خیر، گفت که «تهران در پاسخ به درخواستی از دولت آمریکا مبنی بر اینکه علاقه‌مند به گفت‌وگوی بشردوستانه با ایران است پیشنهاد مبادله زندانیان را مطرح کرده است.»

وزیر امور خارجه حکومت اسلامی گفت که علی‌رغم پاسخ مثبت ایران، پاسخی از طرف واشنگتن دریافت نشده و فقط وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران می‌تواند به صورت یکجانبه اتباع آمریکایی بازداشت‌شده در ایران را آزاد کند.

محمدجواد ظریف توضیح بیشتری نداد که ایالات متحده چه وقت و از چه طریقی به حکومت اسلامی پیشنهاد مذاکره بشردوستانه داده است.

ظریف هفته گذشته طی یک سفر غیر رسمی، به ایالات متحده رفت.

کارشناسان امور سیاسی، این سفر غیر رسمی جواد ظریف را تلاش حکومت اسلامی برای مذاکره پنهانی و غیر مستقیم با دولت پرزیدنت ترامپ دانستند.

جواد ظریف در این سفر همچنین گفتگویی با شبکه فاکس نیوز از رسانه‌های حامی پرزیدنت ترامپ در ایالات متحده داشت.

وزیر امور خارجه حکومت اسلامی در این سفر پیشنهاد آزاد کردن شهروندان ایرانی -آمریکایی که در زندان‌های ایران به سر می‌برند را داد.

اما ایالات متحده اعلام کرد که به هیچ وجه حاضر نیست بر سر این موضوع با حکومت اسلامی وارد مذاکره و یا معامله‌ای شود.

به گفته ایالات متحده این افراد  باید هرچه زودتر آزاد شوند.

جواد ظریف روز گذشته در مصاحبه ای که با روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن داشت، این احتمال را مطرح ساخت که هر حادثه اتفاقی در خلیج فارس و یا دیگر مناطق خاورمیانه منجر به یک درگیری نظامی بین ایالات متحده و حکومت اسلامی خواهد شد.