جواد ظریف در توصیح سفر غیرمنتظره اش  به فرانسه:مسیر پیش رو دشوار است،‌ اما به امتحانش می‌ارزد

محمد جواد ظریف در توصیح سفر غیرمنتظره اش  به فرانسه و احتمال موفقیت رژیم در کارزار دیپلماتیک تازه ای که به راه انداخته است، گفت : مسیر پیش رو دشوار است،‌ اما به امتحانش می‌ارزد

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پس از دیدار با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری، و وزیر خارجه فرانسه،‌ در توئیتی نوشت که مسیر پیش رو دشوار است،‌ اما به امتحانش می‌ارزد.

وی در ادامه  نوشته بود که دیپلماسی فعال ایران در راستای تحقق تعامل سازنده، ادامه دارد. در حاشیه اجلاس گروه هفت در بیاریتز، پس از گفت‌وگوهایی فشرده با ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه و وزیر دارایی فرانسه، با امانوئل ماکرون دیدار کردم. بعد نیز جلسه توجیهی مشترکی برای انگلستان و آلمان داشتیم.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پیشتر  گفته بود که سفر غیر منتظره ظریف به بیاریتز، به دعوت همتای فرانسوی‌اش برای ادامه رایزنی‌ها درباره ابتکارات اخیر میان روسای‌جمهوری ایران و فرانسه انجام گرفته است.

ظریف  در توئیت خود نوشت که دیپلماسی فعال ایران برای تحقق تعامل سازنده در آینده نیز  ادامه دارد.

ظریف پس از دیدار با مقامات فرانسوی  بدون اشاره به محتوای گفت‌وگوهایش تنها گفت: فرانسه پیشنهاداتی درباره برجام داده است که نقاط مشترکی با دیدگاه‌های ایران دارد.

وی افزود : مکرون هفته گذشته پیشنهاداتی را به رئیس‌جمهور روحانی ارائه کرده بود. ما معتقدیم آنها فرانسه و دیگر طرف‌های اروپایی برجام در مسیر درستی حرکت می‌کنند؛ هرچند ما هنوز به جایی که باید نرسیده‌ایم.

ظریف گفت: اکنون مکرون قرار است با طرف‌های اروپایی و دیگر طرف‌ها صحبت کند تا ببینیم که از اینجا می‌توانیم به کجا برسیم

.وزیر خارجه حکومت ایران افزود: ما به دنبال یافتن راههایی برای اروپایی‌ها هستیم که بتوانند به تعهدات برجامی خود عمل کنند تا ما هم بتوانیم اقداماتی که انجام داده‌ایم را به عقب بازگردانیم. به نظر من آمریکا همه کارت‌ها را در اختیار ندارد. اگر جامعه بین‌الملل تصمیم بگیرند که توافق هسته‌ای را حفظ کنند، قادر خواهند بود اقدامات لازم برای حفظ آن را انجام دهند.

ظریف پس از دیدار با مکرون در توئیتر نوشت: علی‌رغم تلاش‌های آمریکا برای تخریب دموکراسی امروز با رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون و ژان ایو لوردیان در پاریس دیدار کردم.