جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس رژیم:حسن روحانی و برخی مقامات ارشد، تابعیت مضاعف دارند

پاسدار جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با انتشار فهرستی از بیش از هفتاد تن از مقامات درجه اول دولت و از جمله شخص حسن روحانی،  ادعا می کند که آن ها یا تابعیت دوگانه دارند و یا از یک کشور خارجی، دارای اجازه اقامت دائم هستند. مطرح ساختن این ادعا، موج تازه ای از جنجال و هیاهو در رسانه های حکومتی و شبکه های اجتماعی به راه انداخته و شماری از آشنایان امور ، این به ظاهر “افشاگری” را مرحله دیگری از کارزار تبلیغاتی گسترده جناح وابسته به علی خامنه ای علیه حسن روحانی و میانه روهای حکومت می دانند.

همزمان با مطرح شدن این اتهامات، حسن روحانی، این بار با صراحت بیشتر، ولی هنوز در لفافه، گفته است که حل بحران ایران مستلزم گفتگو با آمریکا می باشد.

کریمی قدوسی که به نزدیکی به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شناخته می‌شود، فهرستی را در خبرگزاری  موج نیوز وابسته به سپاه پاسداران منتشر کرده که در آن گفته شده حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و شماری از مدیران ارشد دولت احتمالا داری تابعیت مضاعف یا اقامت خارجی هستند.

وی افزود:  اسامی این فهرست را برای بررسی به دادستان حکومت  و معاون قوه قضائیه داده بود. که حاصل گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از افراد دارای تابعیت مضاعف، گرین کارت یا اقامت خارجی است.

به غیر از نام حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران، یکی از معاونان رئیس جمهور و یکی از وزرا، نام معاونانی از وزارت نفت، ورزش و جوانان، بهداشت، برخی از استانداران هم در این فهرست دیده می شود وسمت برخی از افراد این فهرست از جمله رئیس دفتر وقت رئیس جمهور ایران، تغییر کرده است.همچنین نام مدیران برخی از شرکت های نفتی، پتروشیمی، کشتیرانی، پالایشگاه ها، چند مدیر و عضو هیات مدیره از بانک ها، شهرداری‌ها، مدیران امور مالیاتی و مشاوران مقام های ارشد دولتی هم در این فهرست دیده شده است .

محمود علوی، وزیر اطلاعات حکومت ایران ،پیشتر وجود دو تابعیتی در میان مدیران دولتی را رد کرده بود اما گفته بود داشتن تابعیت مضاعف برای مدیران کشور جرم نیست.

از حدود چهار سال پیش موضوع مدیران دوتابعیتی در رژیم  ایران به عنوان یکی از موضوعات مورد توجه مقام‌های قضایی و امنیتی تبدیل شده است.

بر اساس قوانین حکومت ایران افراد دوتابعیتی مجاز به گرفتن سمت های ارشد حکومتی و پست های بالای دولتی در کشورنیستند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس پیشتر گفته بود آماری در اختیار دارد که بر اساس آن ۱۲ مدیر دو تابعیتی بازداشت شده‌اند.

وزیر اطلاعات ایران چند ماه پیش از انتخاب مجدد آقای روحانی به ریاست جمهوری گفته بود که آخرین مدیر دوتابعیتی هم اخیرا استعفا داده است. او به نام این فرد اشاره نکرد اما رسانه‌ها او را

وزارت اطلاعات حکومت ایران پیشتر از دو تابعیتی بودن داماد غلامعلی حدادعادل روح‌الله رحمانی، ازمدیران ارشد پیشین وزارت ارتباطات که متولد آمریکا و تبعه ایرانی‌الاصل ایالات متحده خبر داده بود.