جوزف بورل از پیشرفت خوب در مذاکرات خبرداد  اما تروئیکای اروپایی گفت: هنوز موضوعات مهم  و دشوار باقی مانده است 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در توئیتر از گفت‌وگو با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، خبرداد و نوشت: « تیم‌های مستقر در وین، پیشرفت خوبی در هفته‌های اخیر داشته‌اند. همه طرف‌ها اکنون می‌بایست تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند تا بتوانیم مذاکرات را به اتمام برسانیم و به اجرایی شدن کامل(تعهدات در چارچوب برجام) بازگردیم.»

وی در ادامه گفت:  «برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حیاتی است که فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌ خود را(در ایران) ادامه دهد.»

این در حالی است که دیپلماتهای ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و با انتشار بیانیه ای مشترک اعلام کردند تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوهای وین درباره احیای توافق هسته‌ای وجود ندارد و هنوز “موضوعات بسیار دشواری” باقیمانده است.

همزمان  انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین هم گفته است: «طی چند روز گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ایم اما هنوز هم باید روی مسائلی کار کنیم. هفته آینده برای ادامه مذاکرات باز خواهیم گشت. همه متعهد به دستیابی به توافق هستند».

عباس عراقچی، رئیس‌ هیات مذاکره‌کننده ایران هم در یان باره گفت که این دور از مذاکرات دستاوردهای مهمی داشت، اما هنوز«موضوعات حل‌نشده‌ای» وجود دارد که باید در پایتخت‌ها درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

در همین راستا، عراقچی در گفت‌وگو با شبکه «ان اچ کی» ژاپن، درباره  احتمال تداوم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که دولت ایران بعدا در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی  گفته بود که ایران در هر دو حالت توافق یا عدم توافق امکان دسترسی فراپادمانی به آژانس نخواهد داد.

حکومت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرد  تا ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) به توافقی جدید در رابطه با برنامه اتمی و لغو تحریم‌ها دست یابد. در غیر این صورت تهران ضمن خروج از پروتکل الحاقی، امکان دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌های اتمی خود را نخواهد داد.

دور چهارم مذاکرات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران و توافق برجام دو روز پیش  در وین، پایتخت اتریش پس از دو هفته مذاکره مستمر هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و کشورهای غربی به پایان رسید. قرار است مذاکرات هفته آینده ادامه پیدا کند.