جوزپ بورل،:جامعه بین المللی نگران ،  فاصله گرفتن ایران از تعهدات برجامی‌ است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری خود با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در بروکسل گفته است که با وجود مشکلات موجود، برجام همچنان یک دستاورد کلیدی دیپلماسی چندجانبه است. فکر می‌کنم این توافق شاهکار دیپلماسی باشد و فاصله گرفتن رژیم ایران از تعهدات برجامی‌اش موجب نگرانی شده است. ما به طور کامل از اقدامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کنیم».

جوزپ بورل، تاکید کرد که این اتحادیه از اعلام آمادگی آمریکا برای بازگشت به برجام حمایت می‌کند.

در ادامه این نشست آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفته است: در نشست خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، “اهداف مشترک” ایالات متحده و اروپا را مورد بررسی قرارد دادند و به مواردی چون جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، ضرورت رسیدگی فوری به تغییرات اقلیمی و چالش‌های چین علیه نظم جهانی، پرداختند.

بلینکن، پیش ار این نشست در بروکسل گفته بود کشورش منتظر پاسخ ایران است تا به توافقی مستحکم برسد که برنامه موشکی و رفتارهای بی ثبات کننده ایران را نیز شامل شود.

وی  با تاکید بر اینکه ایالات متحده درباره توافق هسته‌ای با ایران کاملا شفاف بوده و راه‌های دیپلماسی برای حل این موضوع باز است، تاکید کرده بود : توپ در زمین ایران است تا مشخص شود آیا مقام‌های جمهوری اسلامی می‌خواهند راهی را برای دیپلماسی و بازگشت به تعهداتشان در پیش بگیرند، یا خیر.

بلینکن در ادامه گفته است  اگر ایران بازگردد، آمریکا به دنبال توافقی جامع خواهد بود که شامل برنامه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران باشد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،نیز دو روز پیش  گفته بود که حکومت ایران  باید در مورد یافته‌های اخیر آژانس در مورد مقادیر اعلام نشده اورانیوم در ایران توضیح دهد و تاکید کرد سرنوشت برجام “کاملا” به این امر بستگی دارد.

خبرگزاری رویترز نیز در این باره گزارش داد که آژانس در بازرسی خود از سایت‌های هسته‌ای ایران در تابستان گذشته، در دو سایت رد ذرات اورانیوم پیدا کرده است.