جولان کرونا در ۲۹ استان ایران؛ هشدار پُر شدن تخت‌های بیمارستانی

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام گسترش کرونای دلتا در ۲۹ استان ایران و هشدار جدی نسبت به پر شدن تختهای بیمارستانی، گفت: «رعایت پروتکلها در کشور به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است و این درحالیست که دلتا، ویروسی است با قدرت سرایت بالا، که می تواند همه را مبتلا کند.»

رییسی با اشاره به روند شیوع گسترده کرونا در ایران گفت: «در حال حاضر ۲۹ استان درگیر کرونای دلتا شده و میزان بستری و ورود به بیمارستانها دارد بالا می رود. خیلی از تختهای بیمارستان‌ها دارد پر میشود و این هشدار جدی است که اگر پروتکلها به همین شکل رعایت شوند تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین تری شویم.»

رییسی افزود: «فکر می‌کنم اکنون همه خانواده‌ها در اطرافیان نزدیک خود به علت سرایت بالای کرونای دلتا یک مبتلا سراغ دارند و از طرفی مردم هم تایید خواهند کرد که رعایت پروتکل‌ها هم نیاز به مطالعه دقیق ندارد و اگر به شهر سر بزنیم می‌بینیم پروتکل‌ها به خوبی رعایت نمی‌شود. علی‌رغم اینکه هشدار دادیم یکی از جاهای پرخطر قابل سرایت رستوران‌ها است هنوز  هم عده زیادی به رستوران می‌روند و این یک هشدار جدی است و حتی آنهایی که دُز اول واکسن را زدند به دلیل قدرت سرایت بالا مستعد ابتلا هستند. بنابراین از حضور در اماکن تجمعی و سربسته پرهیز کنند.»

دفاع سفت و سخت روحانی از عملکرد دولتش در مدیریت بحران کرونا

حسن روحانی، رئیس جمهور حکومت ایران، امروز شنبه، در هفتاد و هشتمین و آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت دوازدهم، گفت: «در هر هفته تصمیماتی که احساس می کردیم ضروری است اتخاذ می‌کردیم و مجموعا در این  ۷۸ جلسه ۵۷۳ مصوبه را گذراندیم. این مصوبات همگی ابلاغ و اجرا شده است و اهتمام این بوده است.»

او افزود: « اگر برگردیم و به همه این تصمیمات نگاه کنیم، تصمیمی نمی‌بینم که خلاف اصول عملی یا روندی که حتی در جهان امروز وجود دارد باشد و در همان مسیر بوده و همواره در همان مسیر حرکت کردیم. تصمیمات ما همواره بر پایه خرد جمعی بوده است.»

این ادعای حسن روحانی در حالی است که بسیاری از مردم مدیریت کرونایی او را قابل قبول نمی‌بینند و به ویژه به وزیر بهداشت او، سعید نمکی، انتقادات فراوانی از سوی جامعه پزشکی و اقشار مختلف جامعه وارد شده است.

فیلم؛ سخنان یک پزشک متخصص به نام «پوران حاجیان» خطاب به وزیر بهداشت حکومت ایران