جو بایدن، پذیرش سالانه پناهندگان در آمریکا را به ۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش داد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته (دوشنبه) با انتشار بیانیه ای گفت که برنامه‌ای را برای افزایش پذیرش پناهندگان به ۶۲ هزار و پانصد نفر در نظر گرفته است.

بایدن در این بیانیه  تاکید کرد که با این اقدام، رقم پایین ۱۵ هزار نفر در دولت قبلی را کنار می‌گذارد، چرا که ارزش‌های آمریکا را به عنوان کشوری که از پناهندگان استقبال و حمایت می‌کند، بازتاب نمی‌داد.

این تغییرات پس از آن صورت می‌گیرد که موجی از انتقادات درباره پایین بودن تعداد پناهندگان و سیاست‌های مهاجرتی دولت بایدن به راه افتاده بود.

بایدن پس از روی کار آمدن در ماه ژانویه، قول داده بود  که برنامه پذیرش پناهندگان را تغییر دهد اما دولت او بعدا تصمیم گرفت تا برنامه‌های پناهجویی را با همان تعداد پایین قبلی ادامه دهند.

این تصمیم به دلیل نگرانی از افزایش مهاجران از مرزهای جنوبی گرفته شده بود. اما این اقدام، موجب خشم حامیان پناهندگان و برخی از قانون‌گذاران دموکرات شد.

در برنامه جدید ۲۲ هزار سهمیه برای پناهندگان از آفریقا، شش هزار برای آسیای شرقی، چهار هزار برای اروپا و آسیای میانه ، پنج هزار نفر از آمریکای لاتین و کارائیب و ۱۳ هزار نفر نیز از آسیای جنوبی وجود خواهد داشت. ۱۲ هزار و پانصد سهمیه نیز که جای مشخصی ندارند، برای همگان در دسترس خواهد بود.

بایدن در این بیانیه گفته است:  ممکن است امسال پذیرش‌ها به این تعداد از پناهندگان نرسد. او گفت: «واقعیت ناراحت‌کننده این است که ما امسال به ۶۲ هزار و پانصد پذیرش نخواهیم رسید. ما به سرعت در تلاش هستیم تا خسارت چهار سال گذشته را جبران کنیم. اما مدتی طول خواهد کشید . البته کار در حال انجام است».