جو بایدن : از ساز و کار مالی سوئیس برای تجارت با ایران حمایت می کنم 

به گفته ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس ، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته (سه شنبه )  حمایت خود را از سرعت‌بخشی به صدور مجوز نقل و انتقالات مالی برای تجارت اقلام انسان دوستانه با ایران در چارچوب سازوکار مالی سوئیس اعلام کرد.

وزیر خارجه سوئیس، پس از دیدار رئیس‌جمهوری این کشور با جو بایدن در نشست ناتو، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت مشکل این‌جاست که ساز و کار مالی انسان‌دوستانه سوئیس برای تجارت با حکومت ایران به حد کافی مورد استفاده قرار نگرفت، چون برای انتقالات مالی نیاز به مجوز (آمریکا) است.

او گفت فکر می‌کند آمریکا اکنون در حال شتاب‌بخشی به تصمیمات خود برای کمک به فعالیت کامل کانال مالی سوئیس است.

سوئیس دو سال پیش  اعلام کرد که سازوکار بشردوستانه برای صادرات مواد غذایی و دارو به ایران فعال شده است و هفتم بهمن همان سال مجوز نخستین پرداخت برای ارسال دارو به ایران به ارزش دو میلیون و ۵۵۰ هزار دلار از سوی یک شرکت داروسازی این کشور صادر شد.

اما با این حال  کاسیس گفته است تاکنون تنها چند مورد نقل و انتقالات مالی توسط این کانال انجام شده است.

سوئیس از سال ۱۹۷۹ حافظ منافع آمریکا در ایران بوده و در چند مورد نیز نقش واسطه در حل برخی مناقشات ایران و آمریکا را داشته است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بایدن در دیدار با گای پارملین همتای سوئیسی خود موضوع مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی را نیز مورد بحث قرار داده است.

وزیر خارجه سوئیس در ادامه گفته است که پارملین در دیدار با همتای آمریکایی خود درباره مذاکرات هسته‌ای و مقاصد ایالات متحده برای اتخاذ گام‌های رو به جلو گفت‌وگو کرده است.

او افزود:  وضعیت اکنون “بسیار سخت” است چون ایران در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری قرار دارد و “نباید انتظارات خیلی بالایی داشت”.

کاسیس در ادامه می‌گوید روشن است که دولت آمریکا در تلاش برای پیدا کردن راهی است، اما این موضوع به خاطر سال‌های طولانی خصومت میان تهران و واشنگتن آسان نیست.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای میان حکومت ایران و اعضای برجام همراه با آمریکا از سه روز پیش آغاز شده و بنابر گزارش‌ها، هنوز مسائل حل نشده‌ای میان تهران و واشنگتن وجود دارد.