جو بایدن: اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰ درصدی خلاف برجام است ، نه حمایت می کنیم و نه کمکی به پرونده هسته‌ای می‌کند

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در یک گفتگوی خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن گفت:  « هنوز برای اظهارنظر درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای زود است،  اقدام اخیر ایران در غنی‌سازی ۶۰‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور هیچ کمکی نمی‌کند».

بایدن افزود:  «ما از حرف ایران که گفته می‌خواهد اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد غنی‌سازی کند، نه حمایت می‌کنیم و نه از نظر ما کمکی به حل مساله می‌کند».

وی این اقدام ایران را”خلاف توافق” هسته‌ای خواند و در عین حال افزود که «ما خرسندیم که ایران پذیرفته مذاکرات غیر مستقیم با ما و شرکایمان را درباره اینکه چگونه پیش برویم و چه کاری لازم است که بتوانیم به برجام برگردیم بدون اینکه امتیازاتی را که نمی‌خواهیم بدهیم ، ادامه دهد».

بایدن گفت: «فکر می‌کنم هنوز برای قضاوت درباره‌ نتیجه‌ نهایی این مذاکرات زود است، زیرا طرفین هنوز در حال مذاکره هستند».

اتحادیه اروپا مسئولیت رهبری مذاکرات احیای برجام در وین را برعهده دارد. هدف دور دوم این مذاکرات که دو روز پیش  در وین آغاز شد لغو تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا بر ایران اعمال شد. در مقابل هم تهران باید به پایبندی کامل به برجام برگردد.

همزمان، پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم در این باره گفته است  که مذاکرات وین بین ایران و قدرت‌های جهانی در سطح کارشناسان و بر سر مسائل فنی ادامه دارد.

استانو در ادامه افزوده است که  اخبار غیررسمی راجع به نشست کمیسیون مشترک برجام از جمله دستیابی کارشناسان به توافق و لزوم تایید آن از سوی تهران و واشنگتن، تایید نمی‌شود.

یک مقام اتحادیه اروپا نیز  به رویترز گفت مذاکرات احیای برجام چند روز طول می‌کشد و سپس متوقف می‌شود تا تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا برای گفت‌وگوی داخلی به کشورهای خود برگردند.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشته است که  انفجار در تاسیسات نطنز و تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی مذاکرات وین را “کمی پیچیده‌تر”» کرده اما به آن “اهمیت بیشتریگ» نیز داده است.

وی افزوده است که مذاکره‌کنندگان اکنون به توافق احتمالی نسبت به صرفه هفته گذشته نزدیک‌ترند.