جو بایدن به حکومت ایران هشدار داد :‌ حمله به مواضع شبه نظامیان وابسته به ایران  در سوریه، حق مسلم امریکا  برای دفاع از خود بود

پس از درخواست  قانونگذاران دموکرات از بایدن ‌درباره دلیل اقدام نظامی علیه ایران در سوریه  ، جو بایدن، در نامه‌ای به کنگره آمریکا نوشته است که دستور او به ارتش برای حمله به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت  ایران در سوریه، مطابق حق آمریکا در دفاع از خود بوده است.

وی نوشته است: «ایالات متحده این اقدام را مطابق اصل حق دفاع از خود و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، انجام داد.»

بایدن در ادامه گفته است :‌ «دستور این اقدام نظامی را برای حفاظت و دفاع از پرسنل و شرکایمان علیه این حملات و حملاتی از این دست در آینده، صادر کردم.»

وی همچنین نوشت:‌ «بنا به مسئولیتی که در حفاظت از شهروندان آمریکا، چه در کشور و چه در خارج دارم، و مطابق منافع سیاسی خارجی و امنیت ملی ایالات متحده، و اختیاراتم در قانون اساسی به عنوان فرمانده کل قوا، دستور این اقدام نظامی را صادر کردم.»

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا،  پیشتر گفته بود که پنتاگون قبل از حمله به کنگر‌ه اطلاع داده بود و آنگونه که یکی از دستیاران بایدن گفته، کارکنان دفتر نانسی پلوسی نیز درباره حمله مطلع شده بودند.

بایدن سه روز پیش ،  دستور بمباران مواضعی در شرق سوریه را صادر کرد ، در این حمله ساختمان‌های مورد استفاده دو گروه فوق در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شدند ودست‌کم ۲۲ شبه‌نظامی مورد حمایت ایران کشته شدند.

حکومت ایران این حملات هوایی آمریکا را محکوم کرده و گفته است که در حملات راکتی علیه مواضع آمریکا مداخله نداشته است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز گفت حمله آمریکا را «غیرقانونی و نقض حاکمیت سوریه» خوانده است.