جو بایدن در جریان پذیرایی از رئیس جمهوری اسرائیل در کاخ سفید: نخواهم گذاشت رژیم ایران اتمی شود

پرزیدنت جو بایدن در جریان پذیرایی از پرزیدنت روبی ریولین در کاخ سفید، ضمن برشمردن همکاری های تنگاتنگ بین دو کشور، در مورد تلاش های هسته ای حکومت اسلامی ایران قول داد که در تمام طول ریاست جمهوری خود، نخواهد گذاشت که رژیم ایران به بمب هسته ای مجهز شود.

پرزیدنت بایدن همچنین از نخست وزیر جدید اسرائیل دعوت کرد که به زودی به واشنگتن برود و با او دیدار داشته باشد.

پرزیدنت روبی ریولین، در پایان دیدار از واشنگتن و پذیرایی از وی در کاخ سفید، به نیویورک بازگشت و قرار است امروز (سه شنبه) با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار داشته باشد.

در این ملاقات، پرزیدنت ریولین قصد دارد به تعرضات حکومت ایران در منطقه بپردازد و از جمله توضیح دهد که رژیم ایران اکنون علنا فردی را به ریاست جمهوری گماشته که قاتل تلاشگران سیاسی بوده و دستش به خون بیگناهان آلوده است.

رئیس جمهوری اسرائیل از دبیرکل سازمان ملل خواهد خواست که تعرضات تروریستی علیه اسرائیل را محکوم کند. اسرائیل همیشه اعتراض کرده که در کمیسیون ها و شوراهای سازمان ملل، بارها تصمیماتی ظالمانه و یک جانبه علیه اسرائیل اتخاذ شده، که در واقع موجه جلوه دادن خشونت و عملیات تروریستی علیه اسرائیل است.

مادر یکی از سربازان جانباخته اسرائیلی، پرزیدنت ریولین را در جریان دیدار با گوترش همراهی می کند.

او مادر یکی از دو سربازی است که هفت سال پیش در عملیات نظامی اسرائیل علیه تروریست های حماس در غزه جان باخت و انتقال پیکر او به اسرائیل امکان پذیر نگردید و در طول زمان، حماس برای انجام این تقاضا بهای گزافی را از اسرائیل طلب می کند که از جمله شامل رها ساختن بیش از هزار تروریست فلسطینی در زندان های اسرائیل است که در کشتار شهروندان اسرائیلی دست داشته اند.

در ضیافتی که پرزیدنت بایدن شب گذشته به افتخار مهمان بلندپایه اسرائیلی خود برگزار کرد، از جمله به عملیات تعرضی رژیم ایران در منطقه پرداخت و در رابطه با مذاکرات برجامی در وین گفت: تا هنگامی که او در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده خدمت می کند، نخواهد گذاشت که رژیم ایران به جنگ افزار هسته ای دست یابد.

این سخنان را می توان همراه با چند رویداد دیگر، نشان قاطعیت دولت واشنگتن در برابرابر زیاده خواهی های حکومت ایران دانست.

پرزیدنت بایدن در سخنان جداگانه ای از عملیات نظامی علیه تروریست های وابسته به حکومت ایران، در عراق و سوریه نیز، دفاع کرد که آن نیز خود می تواند نشان دیگری از قاطعیت رئیس جمهوری ایالات متحده در رویارویی با رژیم ایران باشد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای اعلام داشت که پرزیدنت بایدن از نخست وزیر جدید اسرائیل، نفتالی بنت دعوت می کند مهمان او در واشنگتن باشد. ارزیابی می شود که این سفر در هفته های آینده عملی شود.

نفتالی بنت یک سیاستمدار راستگرای اسرائیل محسوب می شود که او نیز سیاست قاطعانه ای علیه برنامه های اتمی ایران دارد. بنت همچنین با رویکرد پرزیدنت ترامپ که طرفدار برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است مخالفت می ورزد و آن را یک امر خطرناک می داند.

بسیاری از سیاستمداران راستگرای اسرائیلی ارزیابی می کنند که اگر کشور فلسطینی برپا گردد، ممکن است همانند نوار غزه به کانون ترور و تعرض، با تشویق و همکاری حکومت ایران، علیه اسرائیل مبدل گردد.

در بیانیه کاخ سفید، ضمن ابراز پشتیبانی دوباره از اندیشه “دو کشور برای دو ملت”، از اسرائیل خواسته شده که برای بازسازی غزه، پس از ویرانی های گسترده جنگ موشکی یازده روزه، سهم سازنده ای ایفا کند.

اسرائیل خواهان برقراری ترتیبی است که پول های اهدایی کشورهای مختلف، به دست حماس نرسد تا بتواند به بنیه نظامی خود بیافزاید، بلکه نظارت دقیقی برقرار گردد که همه بودجه ها صرف آبادانی غزه شود.

ارزیابی می گردد که در جریان جنگ یازده روزه، خساراتی معادل یک میلیارد دلار به غزه وارد آمده است.

حماس، جهاد اسلامی و حکومت ایران، آن جنگ موشکی را یک پیروزی بزرگ برای سازمان های ترور و شکست ننگین برای اسرائیل، توصیف کرده اند.

حماس و جهاد اسلامی در هفته های اخیر به تهدیدهای جنگی ادامه داده و از جمله گفته اند که اگر اسرائیل به خواسته های آنان گردن ننهد، حملات تعرضی علیه اسرائیل را از سر خواهند گرفت.