جو بایدن پس از بریتانیا با آنگلا مرکل، درباره ایران و کشورهای منطقه گفت و گو کرد

پرزیدنت جو بایدن، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، با یکدیگر در مورد مسائل مرتبط با سیاست خارجی دو کشور، به‌ویژه در مورد ایران و افغانستان تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

در همین راستا، کاخ سفید، اعلام کرد: دو طرف در گفت‌‌وگوی خود بر همکاری در مورد اولویت‌‌های مشترک سیاست خارجی از جمله در ارتباط با ایران، افغانستان، روسیه، چین، اوکراین و کشورهای غرب بالکان تاکید کردند.

خانم مرکل و بایدن همچنین در مورد اهمیت همکاری بین‌المللی از جمله برای مبارزه با تغییرات اقلیمی، محدود کردن گسترش کرونا و تلاش برای احیای پایدار اقتصاد جهان توافق کردند.

خانم مرکل در ادامه ضمن استقبال از بازگشت آمریکا به سازمان بهداشت جهانی و پیمان اقلیمی پاریس ، آمادگی آلمان را برای همکاری با شرکای خود در جهات رسیدگی به مسائل بین‌المللی اعلام کرد.

مرکل همچنین از بایدن دعوت کرد به محض اینکه شرایط همه‌گیری کرونا اجازه دهد، به آلمان سفر کند.

ایالات متحده آمریکا بزرگترین بازار صادراتی آلمان خارج از اتحادیه اروپا است، اما در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، روابط دو کشور رو به سردی گذاشته بود. ترامپ به میزان بالای صادرات آلمان و نیز سهم پایین این کشور در تامین هزینه‌های ناتو معترض بود و دستور داده بود هزار و ۲۰۰ نیروی ایالات متحده از آلمان خارج شوند، که این طرح با مخالفت کنگره متوقف شد.

پیش از صحبت با مرکل، بایدن در گفت‌وگویی تلفنی با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، موافقت کرده بودند در مورد اولویت‌های مشترک در سیاست خارجی دو طرف، از جمله ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه، به ویژه در مورد مساله هسته‌ای ایران و وضعیت لبنان، با یکدیگر همکاری کنند.

یادآور می شود که پرزیدنت بایدن سه روز پیش، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در گفت‌وگویی تلفنی بر لزوم هماهنگی در اولویت‌های مشترک در عرصه سیاست خارجی، از جمله ایران، چین و روسیه، مقابله با تغییرات اقلیمی و همکاری مشترک بر سر کنترل کووید-۱۹ تاکید کرده بودند.