جیمز متیس:پوتین شخصی است با قدرت یادگیری پایین

آقای پوتین فکر نمی‌کند آنچه که انجام می دهد به ایجاد دشمنی با مردم کشورش می انجامد

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا با انتقاد شدید از رئیس جمهوری روسیه می‌گوید : ولادمیر پوتین فردی غیر قابل اعتماد است .

آقای متیس در جریان سخنرانی در نشست دفاع ملی از بنیاد ریگان در کالیفرنیا گفت روسیه قصد دخالت در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره را داشته , پوتین در مورد پیمان منع موشک های هسته ای میان برد فریبکاری کرد , و در جریان تیراندازی و بردن کشتی‌های اوکراینی نیز  عاری از حس مسئولیت عمل کرده است .

رئیس جمهوری ایالات متحده در مهر ماه گذشته با اعلام اینکه روسیه سال‌هاست در حال نقض پیمان منع موشک‌های میانبرد هسته ای است گفت :کشورش را از این پیمان خارج می‌کند این پیمان در سال ۱۹۸۷ بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام شد و هدف از آن از بین بردن موشک‌های کوتاه برد و میان‌برد بود .

روسیه در واکنش  هشدار داده است که این اقدام واشنگتن به مسابقه تسلیحاتی تازه ای می انجامد .

موضوع تیراندازی به کشتی های جنگی اوکراین نیز به هفته پیش باز می‌گردد وقتی نیروهای ارتش روسیه در آب‌های دریای آزوف به کشتی اوکراینی شلیک کردند سپس این دو کشتی را همراهی یکی از کشور ارتش اوکراین و شماری از ملوانان اوکراینی را با خود بردند .

رخدادی که با اعتراض متحدان اوکراین در غرب هم همراه شده است اما مسکو کی‌یف  را متهم کرده عمداً با ارسال کشتی ها به منطقه قصد تحریک روسیه را داشته و میخواسته به بحران دامن بزند .

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در جمع شرکت کنندگان در نشست بنیاد ریگان گفت :ما با شخصیتی طرف هستیم که ساده و روشن نمی توان به او اعتماد کرد آقای متیس تأکید کرد تردیدی وجود ندارد که روابط دو طرف بدتر شده است .

او در پاسخ به این پرسش که واشنگتن چگونه می‌تواند با تهدیدهای روسیه در آینده مقابل کند گفت : وضعیت بسیار پیچیده ای وجود دارد چرا که آقای پوتین ومشخصاً شخصیتی است با سرعت یادگیری در حد پایین , او فکر نمی‌کند که آنچه که انجام می دهد به ایجاد دشمنی با مردم کشورش می انجامد . او به دنبال بهترین گزینه برای منافع مردمش نیست و در واقع دارد کاری می‌کند که ناتو مجبور به تجدید قوا می شود .