جیمز متیس گفت: سیاست آمریکا تغییر رفتار حکومت ایران است نه تغییر رژیم

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا جمعه دیروز با بیان اینکه سیاست تغییر رژیم ایران مدنظر ایالات متحده نیست بار دیگر تاکید کرد هدف اصلی همچنان تغییر رفتار تهران در منطقه خاورمیانه بوده که از دید واشنگتن تهدید آمیز است.

این اظهارات جیمز متیس پس از آن بیان می شود که در روزهای اخیر تنش لفظی میان مقام های ارشد ایران و آمریکا بالا گرفته است و پیشتر در روز جمعه هم گزارشی از برنامه آماده سازی آمریکا برای حمله نظامی به ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران در پنتاگون که آیا آمریکا سیاستی را برای تغییر رژیم  یا سرنگونی رژیم ایران در پیش گرفته است گفت: این چیزی نیست که مدنظر باشد.

آقای متیس تصریح کرد: آنچه ما می‌خواهیم این است که ایرانی ها در طیفی از موارد که به واسطه استفاده از نیروهای مسلح- دستگاه‌های اطلاعاتی و عوامل وابسته و گروه های نیابتی خود تهدید به شمار می‌آید رفتار خود را تغییر دهند.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا گویاترین و دقیقترین سخنانی است که  یک مقام ارشد دولت آمریکا از پس از نشست پنج‌شنبه شب شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید که موضوع ایران را هم در بر می داشت تاکنون بیان کرده است.

سخنان جیمز متیس پس از آن بیان شد که شبکه abc استرالیا روز گذشته به نقل از منابع خود گزارش داده بود که: ایالات متحده آماده است به زودی به تاسیسات اتمی ایران حمله کند و پیش بینی کرده بود که  این حمله ممکن است ماه آینده صورت گیرد.

وزیر دفاع آمریکا درباره این گزارش گفت: داستان سرایی بهترین توصیفی است که می‌توانم در این باره بگویم.

کاخ سفید هم پیشتر در روز جمعه به این گزارش واکنش نشان داد و گفت: آن را تایید نمیکند.

یک دیدگاه

  1. حمایت دولت ترامپ از مجاهدین به خوبی نشان میدهد که آمریکا بدنبال ترساندن حکومت جمهوری اسلامی است و نه تغییر آن؛ زیرا مجاهدین هیچ جایگاه مردمی در ایران ندارند و حمایت از آنها سرمایه گذاری روی یک مهره سوخته است که حتی مردم را به تحمل جمهوری اسلامی ترغیب میکند.
    شاید تنها کشوری که به راستی خواهان تغییر حکومت جمهوری اسلامی میباشد (علاوه بر مردم ایران) اسرائیل است.

Comments are closed.