جیم آینهوف سناتور جمهوری خواه: کنگره آمریکا اجازه بازگشت بایدن به برجام را نخواهد داد.مذاکرات باید دغدغه های اسرائیل و اعراب را در نظر بگیرد 

«جیم آینهوف» سناتور ارشد جمهوری‌خواه طی یادداشتی در نشریه «فارین پالیسی»، با بیان اینکه کنگره اجازه بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام را نمی‌دهد، چهار شرط را به نیابت از هم‌حزبی‌های خود برای هرگونه توافق واشنگتن-تهران مطرح کرد.

آینهوف در یادداشت خود آورده: اول آنکه این توافق جدید باید جامع باشد و تامین مالی تروریست‌های نیابتی و مهار برنامه موشک‌های بالستیک رژیم ایران  را نیز پوشش دهد حال آنکه باید هرگونه مسیر دستیابی رژیم ایران به تسلیحات هسته‌ای را نیز سد کند.

دوم آنکه، توافق باید فراگیر باشد. هرگونه مذاکره‌ای باید دیدگاه‌ها و دغدغه‌های اسرائیل و شرکای عرب را نیز در بر بگیرد .

سوم آنکه راهکار باید دائمی باشد. بندهایی که در نهایت دسترسی ایران به روند برخورداری از تسلیحات هسته‌ای را فراهم می‌کند؛ قابل پذیرش نیست.

چهارم آنکه اجرای هر توافقی باید شفاف باشد و به بازرسی‌های منظم و بدون پیش شرط از برنامه هسته‌ای ایران منجر شود. ضمناً باید ایران را به افشای فعالیت‌های هسته‌ای سابق، ملزم کند.

اشاره این سناتور جمهوریخواه به چندین دهه فعالیت مخفیانه رژیم بر روی پروژه های هسته ای می باشد که سازمان بین المللی انرژی اتمی از جزییات آن آگاهی ندارد.

گفتنی است دولت اسرائیل نیز در حال تهیه لیستی از خواسته های خود است که در مذاکرات آینده ایالات متحده و رژیم ایران باید آنها لحاظ گردد و بر پایه گزارش ها در هفته جاری و به محض آماده شدن لیست یوسی کوهن ضمن سفر به ایالات متحده آن را با مقام های دولت بایدن در میان خواهد نهاد.

اسرائیل بارها طی روزهای گذشته اعلام کرده که به هیچ عنوان برگشت دولت بایدن به توافق اتمی پیشین با رژیم ایران را تحمل نخواهد کرد و مقام های سیاسی و نظامی اسراییل آشکارا از به کار بردن نیروی نظامی بر علیه رژیم سخن گفته اند.

در این میان کشورهای عرب نیز خواهان در نظر گرفته شدن خواسته های آنها در مذاکرات با رژیم شده اند.

رژیم هرگونه مذاکره چند جانبه درباره برجام را رد کرده و خواهان بازگشت بدون قید و شرط ایالات متحده به برجام می باشد.

جواد ظریف روز گذشته در این باره گفته بود که این ما هستیم که باید شرط تعیین کنیم نه امریکا.

آگاهان بر این باور هستند که خوش خیالی مقام های رژیم درباره دولت بایدن خیلی زود جای خود را به ناامیدی می دهد.

روز گذشته نیز وزیر خارجه آمریکا نسبت به دستیابی رژیم به مواد اولیه ساخت بمب اتم طی چند هفته آینده هشدار داد.