حاجی زاده: «ماهواره نور در مدار قرار گرفته و سیگنال های ابتدایی فرستاده است». جعفرآبادی: «ابر پروژه فضایی سپاه»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، سپاهی امیرعلی حاجی زاده اعلام کرد که پرواز ماهواره نور با موفقیت همراه بوده و این ماهواره در مدار زمین قرار گرفته و نخستین علامات خود را مخابره کرده که در ایستگاه های تهران، زاهدان و چابهار و چند نقطه دیگر دریافت شده است. بررسی میزان درستی این سخنان، در حال حاضر، امکان پذیر نیست. مقامات نظامی و فنی ایالات متحده هنوز نسبت به اقدام سپاه پاسداران در قرار دادن ماهواره در مدار زمین ارزیابی رسمی ارائه نکرده اند. پیشتر برخی روزنامه های عربی از قول کارشناسان آمریکایی که از آنها نام نبردند، نوشته بودند که ماهواره در مدار زمین قرار نگرفته و دارای نقص فنی می باشد.

در همان حال که مقامات دیپلماتیک حکومت ایران همیشه ادعا کرده اند که برنامه های موشکی آنها هدف مسالمت آمیز دارد و برای امور جنگی نیست، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از برنامه گسترده موشکی و ماهواره ای سخن گفته و علنا اعلام داشته اند که موشک پرتاب شده، جنبه نظامی دارد و موشک های دیگری نیز به دنبال آن به فضا فرستاده خواهد شد که در فاصله های بسیار بیشتری از کره زمین قرار خواهد گرفت.

این برنامه ها، جنگ ستارگان بین اتحاد شوروی و کشورهای غربی را به یاد می آورد که برای دولت مسکو هزینه کمرشکنی داشت و بالاخره یکی از علل سقوط اتحاد شوروی گردید.

سپاهی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفت: «ماهواره نور در هر نود دقیقه یک بار دور زمین می چرخد». او گفت که تنظیمات فنی ماهواره سه تا چهار روز طول می کشد و پس از آن، ماهواره کار خود را آغاز می کند.

آگاهان می گویند که ماهواره نور جنبه بسیار ابتدایی دارد و وزن آن حدود پانزده کیلوگرم می باشد و دستگاه های فنی ابتدایی در آن کار گذاشته شده و این در حالی که ماهواره های کشورهای غربی چند صد کیلوگرم وزن دارد و انواع تجهیزات مخابراتی در آن نصب شده است.

با این همه، کارشناسان می گویند که سپاه پاسداران با برخورداری از بودجه های کلانی که به دستور علی خامنه ای در اختیار آن نیرو قرار گرفته، به برنامه های جاه طلبانه فضایی ادامه خواهد داد.

سپاهی حاجی زاده گفت که قوی شدن در فضا باید در حدی باشد که دشمن جرات حمله به ایران را نداشته باشد. در واقع، حاجی زاده می گوید که رژیم با گسترش قدرت موشکی خود، پس از آن که مردم داخل ایران را سرکوب و خاموش کرده، اکنون می خواهد کشورهای خارجی را نیز از رویارویی با قدرت نظامی ایران باز دارد، تا بتواند به برنامه های توسعه طلبانه و کلونیالیستی خود در کشورهای همسایه ادامه دهد.

سپاهی حاجز زاده گفت که به دستور علی خامنه ای، از یازده سال پیش نیروی هوایی سپاه به نیروی هوا – فضا مبدل گردید و از آن هنگام برنامه های فضایی را به اجرا گذاشت

همزمان، سپاهی علی جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفت که رژیم دارای یک پروژه بزرگ جنگ ستارگان می باشد. او گفت: ماهواره های نظامی بیشتری در راه خواهد بود. وی برنامه های نظامی رژیم در این زمینه را “ابرپروژه” توصیف کرد و گفت که ماهواره های بعدی، هم بزرگتر خواهد بود و هم در ارتفاع بالاتری از سطح کره زمین قرار خواهد گرفت