حامیان اسد علیه بی‌تفاوتی ایران و روسیه نسبت به بحران کنونی سوریه اعتراض کردند 

با ادامه تحریم ها آمریکا علیه رژیم ایران و کمتر شدن کمک های نقدی  میلیارد دلاری به سوریه و سایر گروه های نیابتی مورد حمایت تهران ، دیگر جمهوری اسلامی  مانند گذشته نمی تواند برای رسیدن به اهداف تروریستی خود در منطقه باج دهد ، همین امر موجب کاهش بی‌سابقه ارزش لیر سوریه،و بحرانی‌تر شدن وضعیت اقتصادی این کشور و نارضایتی شدید مردم از وخامت اوضاع معیشتی شده است تا جایی که اعتراض حامیان داخلی رژیم، علیه متحدانش یعنی تهران و روسیه را برانگیخته است.

ارزش  لیر سوریه در چند روز گذشته ، از مرز ۴۰۰۰ در مقابل هر دلار آمریکایی گذشت.منتقدان نزدیک به دولت سوریه، حکومت تهران و مسکو را به سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی نسبت به بحران داخلی کشورشان متهم کردند.

همزمان  احمد ادیب الاحمد، استاد اقتصاد در دانشگاه تشرین و از حامیان دولت اسد، پیشنهاداتی برای جلوگیری از کاهش مداوم ارز و فروپاشی اقتصادی سوریه ارائه داده است.

الاحمد، مدیر وب سایت “شورای علویان در اینترنت ” نیز در این باره گفته است که رژیم  ایران و روسیه نسبت به وضعیت سوریه بی‌توجه‌اند.

وی در واکنش به بی‌توجهی و غرق شدن اقتصاد سوریه در مشکلات، از دولت این کشور خواست تا تمام توافق‌های قبلی خود با تهران و مسکو را متوقف کند.

این استاد دانشگاه از طرحی به نام “طرح نجات” پرده برداشت و گفت این طرح شامل تعلیق توافق‌نامه‌ها دمشق با مسکو و تهران است.

وی در ادامه افزود:« لغو این توافق‌نامه‌ها تا زمانی ادامه خواهد داشت که این دو کشور به تعهدات اقتصادی و نظامی خود عمل کنند».

وی در حالی این سخنان را افشا کرده است که پیشتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس حکومت ایران گفته بود  که جمهوری اسلامی  ۲۰ تا۳۰ میلیارد دلار به سوریه کمک کرده و این پول را باید پس گرفت. او تاکید کرد: “ملت باید بدانند که پولشان کجا هزینه می‌شود”.

الاحمد در ادامه خواستار به تعلیق انداختن این توافق‌نامه‌ها از طریق شورای امنیت شد.

این استاد دانشگاه سقف پیشنهادات خود را تا حد تهدید به اخراج روس‌ها از پایگاه‌هایشان در سوریه بالا برد و حضور آنها را «بی فایده» توصیف کرد.

وی در ادامه  افزود: «اگر روس‌ها موشک‌های”S-300 ” را به اسد تحویل ندهد، باید از سوریه اخراج شوند.

الاحمد در اظهارات خود فاش کرد که سود سرمایه‌گذاری‌های روسیه و رژیم ایران در سوریه به طور کامل به مسکو و تهران برمی‌گردد.

او خواستار پرداخت سهم سوریه از سرمایه‌گذاری‌های ایران و روسیه در این کشور شد. الاحمد همچنین مسکو و تهران را به باج‌گیری جهت جلوگیری از سقوط نظام اسد متهم کرد.

الاحمد خواستار مصادره املاک برخی از بازرگانان شد و برای خروج از وضعیت بحرانی موجود، از اسد خواست که «بسیج عمومی» برای کنترل تمام مناطق کشور اعلام کند.

وی گفته است:  «ایرانی‌ها و روس‌ها کمک‌های در حد مشتی گندم یا جرعه‌ای نفت خام» تقدیم می‌کنند.

متحدان رژیم سوریه، می‌گویند، تمام مناطق مهم این کشور از سواحل سوریه گرفته تا مقر پایگاه نظامی و بنادر این کشور همه تحت کنترل روسیه و رژیم ایران است. سپاه پاسداران  منطقه‌ای در امتداد مرز عراق و سوریه و مناطقی دیگر در صحرای استان حمص تا مرز لبنان را در سیطره نظامی و امنیتی خود دارد. همچنین شبه‌نظامیان حزب الله لبنان بیشتر مناطق مرزی سوریه با لبنان را تحت کنترل دارند.