«حجم تجارت حکومت چین با کشورهای عربستان و اسرائیل بیشتر از ایران است». پس دوستی چین با ایران کجاست؟

حکومت ایران، دولت چین را بهترین دوست خود در کنار روسیه می داند و علی خامنه ای توصیه کرده که دید سیاسی رژیم ایران باید به سوی شرق، و در واقع به سوی چین کمونیست باشد. ولی آماری که انتشار یافته نشان می دهد که حجم داد و ستد چین با دو کشور اسرائیل و عربستان، از ابعاد تجارت آن کشور با حکومت اسلامی ایران بسیار بالاتر است.

بخش آمار در گمرک چین اعلام کرد دو کشور نامبرده، خیلی بیشتر از ایران، از آن کشور کالا می خرند. اسرائیل مقادیر زیادی نیز کالا و خدمات، به ویژه در بخش تکنولوژی پیشرفته به چین می دهد، ولی حکومت ایران فاقد پول نقد برای انجام خریدها می باشد و از این رو داد و ستد بین دو کشور کاهش یافته، و این در حالی که ایران و چین قصد امضای یک توافق ۲۵ ساله دارند.

آمار مبادلات تجاری پکن با تهران نشان می‌دهد که تجارت بین این دو کشور با افت ۳۸.۵ درصدی مواجه شده و کمتر از مبادلات تجاری بین چین با عربستان و یا چین با اسرائیل است.

در ادامه این گزارش آمده است که  حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، به ۱۱ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار رسیده که حدود ۷ میلیارد دلار کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

کارشناسان امور می گویند این آمار نشان می‌دهد که صادرات ایران به این کشور در این دوره نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۵۸ درصد افت کرده و به ۴ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار رسیده است.

کاهش صادرات ایران به طور عمده مربوط به نفت بوده که متاثر تحریم‌های دولت آمریکا علیه رژیم ایران است.

رد ادامه گزارش امده است که میانگین واردات روزانه نفت چین از ایران در ۹ ماه ابتدایی سال حدود ۷۹ هزار بشکه در روز بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۷۸ درصد کاهش یافته است.

این در حالی که چین پیش از تحریم‌های آمریکا روزانه نزدیک ۷۰۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت می‌کرد.

افت چشمگیر واردات نفت چین از ایران در حالی است که این کشور واردات نفت از آمریکا را طی ماه سپتامبر ۷.۵ برابر کرده و متوسط واردات نفت چین از آمریکا در ۹ ماه ابتدایی امسال نسبت به دور مشابه پارسال بیش از دو برابر شده است.

گمرک چین، در ادامه گزارش خود آورده است که این کشور در طول همین دوره زمانی ۴۹ میلیارد و دویست میلیون دلار با عربستان، ۲۳ میلیارد دلار با عراق و ۱۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار با اسرائیل مبادلات تجاری داشته است.

تجارت چین با آمریکا نیز در این دوره زمانی به ۴۰۱ میلیارد دلار رسیده که ۳۵ برابر حجم تجارت با حکومت  ایران است.