حرکت قطار ترکیه به چین؛ موجب حذف  آشکار ایران از معادلات ترانزیتی شد

فاطمه مقیمی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران در در مصاحبه با تارنمای “۹۰ اقتصادی” گفت: نخستین قطار ترکیه به چین حرکت خود را شروع کرده ولی ایران را در این مسیر حذف کردند. این در حالی که ایران با ۱۵ کشور مرز مشترک دارد اما نتوانسته است از امکانات ترانزیتی استفاده کند.

این عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران توصیه می‌کند ایران باید نگاهی مجدد به روابط دیپلماسی داشته باشد تا بتواند از امکانات و فرصت‌های ترانزیتی خود استفاده کند.

او در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید اولین قطار ترکیه به چین حرکت خود را شروع کرده ولی ایران را در این مسیر حذف کردند.

به گفته مقیمی قطار ترکیه به چین از گرجستان و آذربایجان عبور کرده و سپس با گذشتن از کناره دریای خزر از قزاقستان وارد چین می‌شود. او گفته است چند کشور و دو قاره از این مسیر ریلی استفاده می‌کنند ولی ایران از این مسیر حذف شده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران در ادامه گفته است که ایران  که از دیرباز در مسیر چین جاده ابریشم قرار گرفته  است اما چرا نتوانسته تاکنون موفق باشد؟

او افزود ایران با ۱۵ کشور مرز مشترک دارد اما نتوانسته است در مبادلات تجاری با این کشورها رقم و شاخص بالایی را حفظ کند.

در ادامه این خبر امده است که ترکیه با شروع  پاندمی کرونا و بسته‌شدن مرزها تلاش کرده است از امکانات ریلی و ترانزیتی جدیدی استفاده کند. در روزهای گذشته این کشور موفق شده است قطارهای باری خود را به چین و روسیه بفرستد.

قطارهای باری حامل محصولات صادراتی ترکیه که در تاریخ ۲۹ ژانویه ماه جاری طی مراسمی به مقصد چین و روسیه حرکت کرده‌اند.

قطار صادراتی ترکیه به روسیه حامل، ماشین ظرف‌شویی، فر و اجاق است که به مقصد منطقه ولادیمیر روسیه حرکت می‌کند. این قطار از طریق راه‌آهن “گرجستان-آذربایجان” به شهر مسکو، پایتخت روسیه می‌رود.

اشاره مقام‌ اتاق بازرگانی تهران اما به قطار ترکیه-چین است که ایران از معادلات ترانزیتی آن کنار گذاشته شده است.

در همین راستا،  مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در این باره  می‌گوید: دلایل سیاسی حتی مانع عضویت ایران در WTO شده است.

او گفته است : بزرگترین مانع تحریم‌های طولانی‌مدت از طرف آمریکا و اتحادیه اروپا است که باعث شده است کشورهای ثالث به سختی با ایران کار ‌کنند. حریری توصیه کرده است که هر چه زودتر “رابطه‌ها را با دنیا سر و سامان داد”.

به گفته حریری ایران در معادلات ترانزیتی جدید جهان حضور ندارد در حالی که ایران در نقطه مرکزی چهارراه دنیا قرار گرفته و کریدورهای مهم دنیا از آن می‌گذرند اما در یک قرن اخیر به این نکته توجهی نشده است.

او تاکید می‌کند ایران “به طور طبیعی محل ترانزیت کالا است” و اگر طی  ۶۰ سال گذشته روی بندر، ریل و فرودگاه سرمایه‌گذاری شده بود، الآن میلیون‌ها شغل جانبی ترانزیت ایجاد شده بود. او این مسئله را “اشتباه تاریخی” می‌داند.