حزب الله به مثابه مالک لبنان رفتار می کند، ولی وزیر سوخت لبنان می گوید حزب الله مجوز نفت از ایران ندارد

حزب الله لبنان اعلام داشته که تا کنون چهار نفتکش حامل مازوت، گازوئیل، بنزین و نفت به ایران سفارش داده و همه کشتی ها در راه هستند. ولی وزیر انرژی لبنان می گوید که تا کنون هیچ درخواستی از جانب هیچ فرد یا گروهی برای دریافت مجوز واردات سوخت به دولت لبنان ارائه نشده است.

وزیر انرژی لبنان حاضر نشد اقدام حزب الله را برای سفارش دادن این نفتکش ها مورد قضاوت قرار داده و یا آن را غیرقانونی توصیف کند. او در پاسخ به پرسش های مکرر دایر بر این که آیا حزب الله با این اقدام، دولت مرکزی لبنان را دور زده است، گفت: «برای واردات سوخت، دریافت مجوز از وزارت انرژی یک امر ضروری است.

لبنان اکنون مدت مدیدی است که با بحران شدید اقتصادی و مالی روبرو می باشد و اوضاع آن کشور به شدت آشفته شده و هرج و مرج کامل حکمفرما شده است و حزب الله می کوشد با بهره گیری از این جریان، خود را آقای لبنان جلوه دهد و با پیروی از این هدف بود که آخوند حسن نصرالله سرکردۀ گروه تروریستی حزب الله اعلام داشت که رژیم ایران یک نفتکش حامل سوخت به ملت لبنان هدیه کرده که در راه است.

این اقدام با ابراز خشم دولت لبنان و گروه های ملی گرای لبنان روبرو شد که گفتند حزب الله از طریق دریافت نفت رایگان از رژیم ایران، می خواهد آن کشور را دو دستی به آن حکومت بفروشد. ولی نصرالله سخنان خود را عوض کرد و اعلام داشت که این سوخت، توسط بازرگانان شیعه در لبنان خریداری شده و ظاهرا با حزب الله ارتباطی ندارد.

ولی اکنون وزیر سوخت لبنان می گوید که هرگونه واردات سوخت به آن کشور به مجوز نیاز دارد. ولی او حاضر نیست بگوید که اقدام حزب الله غیرقانونی است و آیا به نفتکش ایرانی اجازه لنگر انداختن در سواحل لبنان داده خواهد شد.

از آن جا که بیم دارد نفتکش ایرانی در راه رسیدن به لبنان هدف قرار گرفته و غرق شود و یا آسیب ببیند، حادثه ای که ممکن است به اسرائیل نسبت داده شود، ادعا کرده که هر نفتکش به مجرد ترک بندر ایرانی، در مالکیت لبنان محسوب می شود و هرکس به آن تعرضی کند، عملا علیه لبنان و تمامیت آن کشور تعرض کرده و تنبیه خواهد شد.

حزب الله با این گونه رفتار و هشدارها عملا نشان می دهد که خود را صاحب بلامنازع لبنان می داند و از حق حاکمیت کامل در آن کشور برخوردار است. اسرائیل و یا کشور دیگری به این هشدار نصرالله پاسخی نگفته اند.

در گزارش های پیشین آمده بود که نفتکش های ایرانی که حامل سوخت برای سوریه بوده اند، پیش از آن که به مقصد برسند آسیب دیده اند. این رویدادها به اسرائیل نسبت داده شده و احتمال میرود که کشتی های حامل سوخت از ایران به لبنان نیز سرنوشت مشابه پیدا کنند.

آخوند حسن نصرالله اعلام کرده که سه کشتی دیگر نیز عازم لبنان هستند. ولی کمپانی “تانکرز تراکرز” که آمد و شد کشتی ها در جهان را رصد می کند، اعلام کرده که در حال حاضر یک نفتکش از ایران خارج شده و در دریای سرخ در حال پیشروی به سوی لبنان است و ارزیابی می شود که چند روز دیگر به سواحل آن کشور نزدیک خواهد شد.

این کمپانی ارزیابی می کند که دست کم دو نفتکش هنوز بنادر ایران را ترک نگفته است.