حزب الله در روستاهای جنوب لبنان لانه کرده و اسرائیل از سازمان ملل می خواهد علیه آن اقدام کند

رسانه های بیروت نوشتند که به دنبال بحرانی تر شدن أوضاع در لبنان، نخست وزیر آن کشور سعد حریری، با فرمانده نیروهای پاسدار صلح در جنوب لبنان، موسوم یه یونیفیل به رایزنی نشست و رویدادهای اخیر و خطرات احتمالی را با آن ها در میان گذاشت.

فرمانده یونیفیل گفت که نیروهای تحت فرمان او به گشت منظم در جنوب لبنان و نواحی مرزی با اسرائیل ادامه می دهند و أوضاع را زیر نظر دارند.

در نیویورک، دانی دانون سفیر اسرائیل در سازمان ملل خواستار شد که بر دامنه اختیارات این نیرو افزوده شود تا به صورت واقعی و موثری بتواند آرامش را در جنوب لبنان حفظ کند و از درگیری جنگی بین حزب الله و اسرائیل جلوگیری نماید.

در حال حاضر، نیروهای یونیفیل حق ندارند وارد روستاهای جنوب لبنان شوند و برای یافتن جنگ افزارهای غیرمجاز به بازرسی بپردازند. حزب الله از این امر سوء استفاده می کند و مقادیر زیادی جنگ افزار را در خانه های شهروندان در این آبادی ها ذخیره کرده تا در لحظه ضرورت، بتواند آن ها را علیه اسرائیل به کار اندازد.

آگاهان می گویند که دست کم دویست آبادی شیعه نشین در جنوب لبنان وجود دارد که اکثر آنها به سنگرها و مراکز فعالیت نظامی حزب الله و انبارهای اسلحه آن مبدل شده است.

سربازان یونیفیل گفته بودند که نه تنها به آنها اجازه بازرسی در این روستاها داده نمی شود، بلکه در ساعات شب نیز می ترسند به گشت بپردازند، زیرا افراد حزب الله به آنها حمله می کنند.

با آن که چند هزار سرباز سازمان ملل در جنوب لبنان مستقر هستند، رژیم ایران توانسته است حدود یکصد هزار موشک و راکت و خمپاره برای حزب الله لبنان بفرستد و قطعنامه شورای امنیت در این مورد را آشکارا نقض کرده است.

مقامات یونیفیل به خبرنگاران گفتند که در حال حاضر اوضاع در جنوب لبنان آرام است و گشت های سربازان سازمان ملل ادامه دارد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته (سه شنبه) به نصرالله و قاسم سلیمانی و دیگران هشدار داده بود که مواظب دهان خویش باشند و از ادامه تهدیدهای جنگی علیه اسرائیل دست بردارند.

نعیم قاسم معاون نصرالله در رهبری حزب الله لبنان نیز زبان به تهدید کشور و گفت: «واکنش حزب الله به حملات اسرائیل، غافلگیر کننده خواهد بود». او همان تهدیدهای نصرالله را بازگو کرد که گفته بود اسرائیل با حمله پهپادها به خاک لبنان، قواعد بازی را شکسته و حزب الله نیز با شیوه های جدید پاسخگوی آن خواهد بود.