حزب الله لبنان ۱۹ موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد

     به روز شده     پیش از ظهر امروز آدینه، ۱۹ موشک از لبنان به سوی شمال اسرائیل شلیک شد که پدافند هوایی گنبد آهنین را فعال کرد و آژیر خطر در سراسر منطقه به صدا درآمد. گروه تروریستی حزب الله لبنان، با صدور بیانیه‌ای مسئولیت حملات موشکی را بر عهده گرفت.

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، با مقامات ارشد کابینه، نشست اضطراری در مقر نظامی در تل‌آویو برگزار کرد که در آن، وزیر دفاع، بنی گانتز، ژنرال آویو کوخاوی، فرمانده ستاد ارتش و دیگران در مورد گزینه‌های پیش روی  اسرائیل برای واکنش به این حملات، بحث و تبادل نظر کردند.

سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین، ۱۰ موشک را رهگیری کرد، ۶ موشک نیز در مناطق باز در نزدیکی مرز لبنان سقوط کردند و بقیه موشک‌ها نیز در داخل لبنان به زمین افتادند.

سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت: «حزب الله عمدا به مناطق باز شلیک کرده و به سمت مناطق غیرنظامی شلیک نکرده است. حزب الله اگر می‌خواست، توان انجام این کار را داشت».

وزیر دفاع، بنی گانتز، در حال دیدار امنیتی با فرمانده ستاد ارتش اسرائیل آویو کوخاوی و دیگران در مقر نظامی ارتش در تل‌آویو
ارتش اسرائیل در یک پاسخ اولیه، با آتش توپخانه به سمت منطقه «مونت دوف»، واقع در مزارع شبعا در لبنان، جایی که از آن موشک‌ها شلیک شده بودند، پاسخ داد. انتظار می‌رود واکنش شدیدتر اسرائیل در راه باشد و طی ساعات آینده، حملات جدیدتر و سنگین‌تری علیه مواضع حزب‌الله در خاک لبنان صورت گیرد.

هنوز گزارشی از تلفات جانی این حمله موشکی به اسرائیل منتشر نشده است. در عین حال، دستورالعمل‌هایی برای ساکنان شهر «کریات شمونا» در شمال اسرائیل صادر شده و گفته شده که درهای پناهگاه‌هایی که در پی حمله موشکی پیشین باز شده‌اند، آخر هفته نیز همچنان باز خواهد ماند تا به ساکنان احساس امنیت دهد.

یک منبع امنیتی لبنانی نیز در گفتکو با رویترز تایید کرد که موشک‌هایی از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک شده‌اند.

حمله موشکی امروز از لبنان، دو روز پس از حمله موشکی روز چهارشنیه، به اسرائیل انجام می‌شود. این ششمین حمله از این دست در ماه‌های اخیر است و اولین حمله ای است که حزب‌الله لبنان به طور مستقیم مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط گروه تروریستی حزب‌الله، این حمله موشکی، “پاسخ به حملات جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل” در بامداد پنجشنبه به جنوب لبنان است، که در واکنش به شلیک سه موشک شبه نظامیان فلسطینی به سمت شهر «کریات شمونا» در شمال اسرائیل، انجام شد.

ارتش اسرائیل، در واکنش به حمله موشکی فسطینی‌ها در روز چهارشنبه، ابتدا با شلیک حدود ۱۰۰ گلوله توپخانه به محل پرتاب موشک‌ها اقدام به تلافی کرد و سپس دست به حملات هوایی زد.

این حملات، مناطقی را که موشک‌ها از آنجا شلیک شده بودند و یک سری از زیرساخت‌های منطقه را هدف قرار داد.

مقامات نظامی تاکید دارند که حملات ارتش در مواجهه با حملات تروریستی علیه اسرائیل و شهروندانش ادامه خواهد یافت و حتی شدیدتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اسرائیل به بررسی میزان دخالت رژیم ایران در حمله موشکی از خاک لبنان ادامه می‌دهد

آگاهان امور می‌گویند که به احتمال فراوان، حملات موشکی امروز و دو روز پیش، به دستور رژیم ایران، برای فرار از فشار فزاینده‌ای که در رابطه با حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت، بر آن وارد می‌شود، انجام گرفته است.

بیشتر بخوانید: گزارش تحلیلی؛ حکومت ایران تا چه حد در تعرض موشکی حزب‌الله علیه اسرائیل نقش دارد؟

قرار است امروز آدینه، شورای امنیت سازمان ملل متحد، به درخواست اسرائیل و بریتانیا در رابطه با پرونده حمله به کشتی مرسر استریت که منجر به مرگ دو شهروند اروپایی شد، در پشت درهای بسته، نشست اضطراری برگزار کند. این نشست و پیامدهای آن، موجب نگرانی جمهوری اسلامی شده است.

 

این گزارش در صورت نیاز، به روز خواهد شد