حزب الله لبنان ۲۳ سرباز ارتش سوریه را به جرم نافرمانی تیرباران کرد

برخی رسانه های خبری عربی گزارش دادند که حزب الله لبنان شماری از سربازان ارتش سوریه را اعدام کرده است. این خبر در حالی انتشار می یابد که در یک گزارش دیگر گفته شده که جنگجویان مخالف رژیم بشار اسد نیز مرتکب جنایاتی در جریان نبردها شده اند.

رسانه های وابسته به اوپوزیسیون سوریه خبر دادند که جنگجویان حزب الله که همراه با ارتش سوریه وارد نواحی جنوبی آن کشور شده اند، ۲۳ تن از سربازان سوری را اعدام کرده اند. این گزارش هنوز از جانب منابع بیطرف تائید نشده است.

در گزارش آمده است که اعدام این سربازان به علت آن بوده که حاضر نشده بودند از روی پلی پیشروی کنند که زیر آتشبازی شدید نیورهای مخالف ارتش اسد قرار داشته است. به موجب گزارش، حکم اعدام این ۲۳ نفر توسط فرمانده حزب الله در منطقه به نام وَسیم خُدور امضا شده بود. حنگجویان اوپوزیسیون آن مکان را “پل مرگ” نام گذاشته بودند زیرا در تیررس آن ها قرار داشته است.

این پل در نزدیکی یک آبادی به نام خِربَت غَزالَه قرار دارد که در شمال شهر دَرعا واقع شده است.

از سوی دیگر، در یک گزارش سازمان ملل گفته شده که اوپوزیسیون سوریه نیز در عملیات جنگی خود به آزاد و شنکنجه اقلیت های دینی پرداخته است.

در این گزارش آمده است که شورشیان سوریه، به آتشیاری به سوی نواحی مسکونی دمشق پایتخت سوریه پرداخته بودند که باعث کشته شدن شماری از شهروندان بی دفاع گردید.

در بخش دیگری از گزارش سازمان ملل آمده است که شورشیان نیز همانند سربازان ارتش سوریه به شکنجه و آزار اقلیت های قومی در نواحی تحت تسلط خود پرداخته بودند. در این گزارش بین المللی، جنایات سهمگینی نیز به جنگجویان تعصب گرای اسلامی نسبت داده شده است.

به گزارش  آسوشیتدپرس کمیسیون تحقیقات سازمان ملل متحد در گزارش خود از محاصره پنجساله غوطه شرقی به عنوان طولانی‌ترین محاصره در طول تاریخ مدرن یاد کرده است که بر زندگی ۲۶۵ هزار نفر تاثیر گذارده است.

ارتش سوریه و نیروهای متحد آن پس از سال‌ها محاصره مناطق تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق زمستان گذشته عملیات نظامی برای تصرف این مناطق را آغاز کرد. نیروهای دولتی پس از دوماه بمباران‌های شدید توانستند کنترل این مناطق را به دست گیرند و برخی از گروه‌های شورشی با حکومت سوریه برای خروج از منطقه توافق کردند.

در گزارش تحقیقات سازمان ملل از محاصره به عنوان شیوه‌ای وحشیانه و قرون وسطایی یادشده است. رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد گفته است که: غیرنظامیان در دوران محاصره نیروهای حکومت سوریه بی‌رویه هدف حملات قرار گرفته و به طور سیستماتیک و مداوم از غذا و دارو محروم شده بودند. وی اضافه کرده است: در جریان عملیات ۲ ماه آخر محاصره هیچ یک از طرف‌های درگیری در جنگ در غوطه تلاشی برای محافظت از غیرنظامیان انجام نداده اند در گزارش ۲۶ صفحه ای سازمان ملل متحد تصریح شده است: نیروهای حکومت سوریه و متحدان آن با بمباران های گسترده و سیستماتیک و محروم کردن نظامیان از دسترسی به دارو و غذا مرتکب جنایت شدند.

یک دیدگاه

Comments are closed.