حزب دموکراتیک کردستان عراق ، حشدالشعبی را مسئول حمله به اربیل دانست 

محمود محمد، سخنگوی حزب دموکراتیک کردستان (KDP) به رهبری مسعود بارزانی با انتشار بیانیه ای ، اعلام کرد: گروهی غیرقانونی، از خود بی‌خود شده که از امتیاز و امکانات حشدالشعبی مورد حمایت حکومت ایران سوء استفاده کرده و زیر چتر آن قرار گرفته برای برهم زدن ثبات منطقه کردستان بزدلانه به مرکز شهر اربیل تعدادی راکت پرتاب کرد.

وی در این بیانیه ضمن محکوم کردن این حمله، از دولت مرکزی عراق، نیروهای ائتلاف بین‌المللی و آمریکا خواست تا این حادثه را محکوم و هرچه سریعتر تحقیقات خود را آغاز کنند.

به گزارش منابع امنیتی ایالات متحده، در حمله شب گذشته(سه شنبه)  به فرودگاه اربیل ۱۴ راکت شلیک شد که ۴ فروند از این راکت‌ها به پایگاه نیروهای آمریکایی اصابت کرده و ۱۰ فروند دیگر در محوطه خارجی فرود آمده است.

در نتیجه این حمله یک پیمانکار جان باخته، ۳ غیرنظامی، ۵ پیمانکار و یک سرباز آمریکایی نیز مجروح شدند.

گردان‌های اولیای خون،  یکی از چند گروه تازه تاسیس شبه نظامیان مورد حمایت حکومت ایران، مسئولیت حملات راکتی به اربیل را بر عهده گرفته اند  .

آگاهان امور می گویند این اسامی همگی جعلی است و حکومت ایران از این پوشش برای تهدید امریکا در منطقه استفاده می کند و به این طریق ادعا می کند که حکومت در این عملیات دست ندارد.این همان شیوه ای است که گروه تروریستی حماس ، در دوران گرونگیری در لبنان بکار می بردند و هر بار که حزب الله یک آمریکایی یا تبعه آمریکایی را می ربود یک گروه ناشناس تازه مسئولیت را به عهده می گرفت در حالی که عامل اصلی و مسئول واقعی حزب الله لبنان بود.