حسن خمینی: من جای نامزدهای تایید شده بودم، شرکت نمی کردم و انصراف می‌دادم.

حسن خمینی، نوه روح الله خمینی ، با انتقاد از رد صلاحیت نامزدهای انتخابات نظام برای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اعلام کرد : دولت برآمده از این انتخابات توان حل هیچ مشکلی را ندارد.

پیشتر حسن خمینی، قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را داشت اما با مخالفت علی خامنه‌ای، از این تصمیم عقب‌نشینی کرد .

این در حالی است که خامنه‌ای همواره ادعا می‌کند انتخابات در ایران آزاد است. خامنه‌ای به صراحت گفته که خروجی انتخابات ریاست‌جمهوری باید یک جوان حزب‌اللهی باشد.

پیشتر  یاسر خمینی هم گفته بود :  که حسن خمینی «با تردید در حال مشورت و بررسی جوانب امر بودند تا این‌که پس از  دیدار با خامنه ای ، رهبری به او دستور دادند که بنا به صلاحیتی که وی می بیند  بهتر است در انتخابات شرکت نکند .

برخی از رسانه های اجتماعی هم نوشته اند که علی خامنه‌ای در این دیدار به صراحت به وی هشدار داد بهتر است ،  وارد نشوید

حسن خمینی در ادامه گفته است که  این رد صلاحیت‌ها ناشی از «اندیشه بسته و ناکارآمد» است.

شورای نگهبان جمهوری اسلامی با اعلام رد صلاحیت ۵۸۵ نامزد ثبت‌نام کرده، اسامی هفت نفر مورد قبول خود را برای انتخابات معرفی کرد. سعید جلیلی، ابراهیم رئیسی، محسن رضایی،‌ علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی این نامزدها هستند.

اکنون حسن خمینی ، خطاب به نامزدهای تایید صلاحیت‌شده گفته است: «اگر من به جای کاندیداهای تایید شده بودم انصراف می‌دادم،‌ دولت برآمده از این انتخابات توان حل هیچ مشکلی را ندارد.»

این انتقاد خمینی در حالی است که اغلب نامزدهای رد صلاحیت‌شده از جمله محسن هاشمی،‌ اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان طی بیانیه‌های جداگانه‌ای گفتند که قصد اعتراض ندارند. تنها محمود احمدی‌نژاد و مصطفی تاجزاده این اقدام شورای نگهبان را مورد انتقاد قرار دادند.