حسن روحانی: «اقتصاد کشور تنها ۳ درصد از کرونا آسیب دیده است»

دروغ های حسن روحانی درباره آسیب ناشی از شیوع کورونا بر اقتصاد ایران در مقابل رهبری: اقتصاد کشور تنها ۳ درصد آسیب دید.  نرخ بیکاری در ایران نه تنها  افزایش پیدا نکرده  بلکه تک رقمی هم شده است.

حسن روحانی در حال ارائه گزارش تصویری به علی خامنه ای گفت که اقتصاد ایران در برابر مشکلات ناشی از شیوع کرونا تنها «سه درصد» آسیب دید، در حالی که اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا تا ۲۰ درصد کوچک شد.

این در حالی که فرهاد دژپسند،  وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران گفته بود که  «بیماری کورونا به ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی آسیب زده است و در این شرایط حتی اگر صادرات نفت ایران هم تحت تحریم‌های آمریکا نباشد، همچنان دسترسی به همه منابع امکان‌پذیر نیست».

حسن روحانی در ادامه افزود: « پایین بودن»‌ این میزان آسیب را «نشان توانمندی دولت در ایستادگی در برابر این مشکل و مدیریت آن» است.

اگر چه فرهاد دژپسند دقیقا اعلام نکرده بود  که تولید ناخالص داخلی چه میزان است و آسیب کرونا چه‌ مقدار بوده است، اما صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری میلادی کمی بیش از ۴۳۹ میلیارد دلار باشد.

بدین ترتیب، احتمالا زیان ناشی از کرونا بر اقتصاد ایران حدود ۶۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود که تقریبا دو برابر کل بودجه عمومی دولت با احتساب نرخ آزاد ارز است.

روحانی در ادامه  گفت: در مورد اشتعال هم در زمینه کورونا می‌توانیم با دنیا خودمان را مقایسه کنیم. بیکاری در آمریکا بعد از کرونا ۹.۳ درصد افزایش پیدا کرد، در کانادا ۷.۴ درصد افزایش پیدا کرد اما در ایران نه تنها بیکاری افزایش پیدا نکرد بلکه ۱.۱ درصد بیکاری ما کاهش پیدا کرده و بیکاری ما تک رقمی شده است و آمار بیکاری کاهش پیدا کرده است.

روحانی در حالی این ادعاها را مطرح میسازد که بیش از ۱۰۰ کارخانه تولید تن ماهی دو روز پیش تعطیل شد و کارگران هفت تپه برای هفتاد و یکمین روز خود در حال اعتصاب اند و هم چنین  شماری از مراکز تولیدی و صنعتی و پتروشیمی و صیادان جنوب و دامداران خراسان و مرغداران کردستان و کرمانشاه از فشار های اقتصادی حاکم بر ایران از کار بیکار شده اند و به همین علت دست به اعتصاب زده اند .  ایران هرروز شاهد اعتصاب و تجمع به علت فقر و بیکاری است .