حسن روحانی‌ دوباره ادعا کرد: وضعیت اقتصادی خوبی داریم، اما کارشناسان می گویند: جای امیدی نیست

حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به تحریم‌های آمریکا با ارائه برخی آمار پیرامون وضع صنعت و کشاورزی مدعی شد که  اقتصاد و صادرات ایران رشد کرده است.اما  کارشناسان می‌گویند برای اقتصاد ایران نمی‌توان “پیش‌بینی سفیدی” داشت و باید برای روزگار سخت‌تر آماده شد.

همزمان با این ادعای روحانی اسحاق جهانگیری نیز اعلام کرد که  قیمت تخم مرغ افزایش یافته و به شانه‌ای چهل هزار تومان، رسیده است رییس جمهوری دستور داده تا بررسی شود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، ابراز امیدواری کرد که نتیجه این جلسه بر قیمت تخم مرغ در روزهای آینده روشن شود.

در دو سال گذشته موارد متعددی از گرانی و کمبود ناگهانی اقلام ضروری خانوارها از جمله گوشت قرمز، گوجه، پیاز، سیب زمینی، گوشت مرغ و حتی اقلامی نظیر پوشک رخ داده که گرانی تخم مرغ تازه‌ترین مورد آن است.

 

بعد از گرانی گوشت قرمز و گوشت مرغ که سبب حذف یا کاهش میزان مصرف این دو مواد غذایی پروتئینی از سبد غذایی بسیاری از خانوارها شده است، قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر به شانه‌ای ۴۰ هزار تومان و دانه‌ای نزدیک به هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

حسن روحانی، در ادامه گفته است که «آمریکایی‌ها به دنبال این بودند که ما را به فروپاشی اقتصادی بکشانند و تصور می‌کردند که تا خرداد و تیر ما را به فروپاشی اقتصادی و در مرداد ماه ما را به فروپاشی اجتماعی بکشانند و تا بهمن ماه به فروپاشی امنیتی برسانند».

روحانی این تلاش‌های آمریکا را شکست‌خورده توصیف کرد و مدعی شد که در اقتصاد ایران “حرکت بسیار خوبی” در زمینه تولید و رشد اقتصادی در جریان است.

او گفت: «رئیس جمهور آمریکا چندی قبل مدعی شده بود که رشد اقتصادی ایران منفی ۲۵ درصد است، در حالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم‌های شدید و محدودیت‌های کرونا، به منفی ۰.۶ درصد رسیده و کاهش شدید نرخ رشد اقتصادی تا ۲۰ و ۲۵ درصد مربوط به آمریکا و کشورهای دوست و هم‌پیمان آمریکا است.

روحانی افزود:  «امروز وضع صادرات غیرنفتی ما خوب است و شرایط تولید ما هم در تیر و مرداد و در هر دو ماه بسیار خوب است. مخصوصا در صنعت و کشاورزی شرایط خوبی داریم.»

او با اشاره به آمار سال گذشته اقتصاد غیرنفتی گفت که رشد سال ۹۸ علیرغم تحریم و سیل و کرونا مثبت ۱،۱ درصد بوده است. حسن روحانی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری نیز اقتصاد ایران به رشد مثبت برشد.

در همین رابطه روزنامه “توسعه ایرانی” در گزارشی به سخنان مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران اشاره کرده که نشان می‌دهد از نظر برخی کارشناسان اقتصادی جای “هیچ امیدی” برای اقتصاد ایران باقی نمانده است، چه رسد به رشد اقتصادی.

“توسعه ایرانی” نوشته است: «اگرچه رئیس دولت این وضعیت را بهتر از سایر کشورها می‌خواند و معتقد است که عملکرد اقتصادی دولت مثبت بوده اما فعالان اقتصادی نظری دیگر دارند».

این روزنامه نوشته است: کارشناسان مدام در حال هشدار به دولت هستند «تا رویه در پیش گرفته شده را تغییر دهد که اگر همین روال ادامه یابد برای اقتصاد ایران در ماه‌های آینده نمی‌توان پیش‌بینی سفیدی داشت و باید برای روزگار سخت‌تر آماده شد».

 

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران،  دو روز پیش  «تصویری تلخ» را پیش روی سیاست گذاران ایران قرار داد و  گفت صادرات ایران در فصل اول سال جاری ۴۵ درصد کاهش داشته و در مرداد ماه هم نسبت به تیرماه باز با کاهش صادرات روبرو بوده است.

او با کنایه به اظهارات مقام‌های دولتی درباره وضع “خوب” اقتصاد گفته است: «متاسفانه می‌بینیم که مصاحبه می‌شود و می‌گویند که مشکلی وجود ندارد و همه‌چیز حل‌شده است ولی آنچه در عمل شاهدیم و گفته می‌شود با هم کاملاً در تضاد است».

 

روزنامه “توسعه ایرانی” در ادامه نوشته است: در همین رابطه به توقف فروش اوراق سلف نفتی و افزایش قیمت دلار در بازار و عبور آن از مرز ۲۶ هزار تومان اشاره کرده و نوشته، این که “کسی از طرح موسوم به گشایش اقتصادی سخن نمی‌گوید، رشد منفی اقتصاد و بهمن نقدینگی ملغمه‌ای از تورم و ‌رکود را به اقتصاد ارزانی کرده است و هر روز هشدار تازه‌ای از سوی گروه‌های کارشناسی و فعالان بخش خصوصی به گوش می‌رسد. آنها می‌گویند: زنگ‌های خطر مدت‌هاست به صدا درآمده است.”