حسن روحانی: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها را نزدیک مرزهای ایران بیاورند، حواستان باشد که  این درگیری  به جنگ منطقه‌ای تبدیل نشود

حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره درگیری مرزی بین آذربایجان و ارمنستان گفت:  امنیت منطقه و امنیت مرزی ما برای ما مهم است .ما از جنگ متاسفیم و جنگ باید پایان یابد و ادامه آن به‌نفع هیچ‌کسی نیست؛ ما حقوق مردم آذربایجان را محترم می‌شماریم و راه هیچ مسئله‌ای آتش و جنگ و خون نیست و ما برای راه‌حل‌های دیگر این مسئله آمادگی داریم که کمک کنیم.

او افزود: امنیت برای کشور ما مهم است و این‌که تعدادی گلوله به خاک ما اصابت کند، اصلاً برای ما قابل قبول نیست و به هر دو کشور هشدار می دهیم.

روحانی با اشاره غیر مستقیم به کمک ترکیه در استقرار نیروهایی از سوریه و لیبی در کمک به آذربایجان گفت: برای ما قابل قبول نیست که به گفته وی عده ای تروریست توسط دولت های دیگر در مرز ما مستقر شوند ما اجازه نمی‌دهیم، .

بشار اسد نیز در این باره گفته است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از تروریست‌ها در سوریه، لیبی و آذربایجان حمایت می‌کند.

بشار اسد گفته است که دمشق می‌تواند ثابت کند ترکیه مبارزان خود را از سوریه به “قره باغ “می‌فرستد، چون اردوغان قصد دارد در مناطق مختلف جنگ به راه اندازد تا حواس افکار عمومی در ترکیه را از تمرکز بر رفتار خود به ویژه پس از رابطه جنجالی وی با داعش در سوریه پرت کند.

روحانی در ادامه خطاب به اردوغان که خواهان ادامه جنگ آذربایجان با ارمنستان است گفت : افرادی که در آتش جنگ می‌دمند بدانند که این به‌نفع هیچ‌کسی نخواهد بود و همه باید حقوق ملت‌ها را رعایت کنند و بدانند راه‌حل این مسئله، جنگ نیست.

حسن روحانی در گفت و گوی تلفنی با علی اف رئیس جمهوری آذربایجان  گفت:  حقوق مردم آذربایجان را محترم می‌شماریم و تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت می‌شناسیم اما جنگ راه حل نیست.

روحانی  افزود: اگر عده‌ای به بهانه‌ای، تروریست‌هایی را از سوریه به نقاط نزدیک ما بیاورند قابل قبول نیست، این را به آذربایجان و ارمنستان اعلام کرده‌ایم. برخورد گلوله و خمپاره به مرزهایمان را قبول نمی‌کنیم.

الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این باره گفته است:  هم اکنون بخشی از خطوط مرزی آذربایجان با ایران از اشغال ارمنستان آزادسازی شده است. در نظر داریم، تمامی این منطقه را آزاد و نیروهای کشورمان را مستقر کنیم.

رییس جمهوری آذربایجان در ادامه گفت:  در نتیجه حملات ارمنستان به مناطق مسکونی در نزدیکی‌ خط مرزی دو کشور از ۲۷ سپتامبر تاکنون ۲۷ غیرنظامی جان‌باخته ۱۷۰ نفر زخمی ‌شده اند. همچنین بیش از ۹۰۰ خانه دچار تخریب و برخی فرو ریخته است. آذربایجان با آغاز ضد حمله بخشی از اراضی اشغال شده‌اش را آزاد کرد.

پاسدار قاسم رضایی، یک از فرمانده هان سپاه پاسداران نیز ‌ در حاشیه بازدید از واحد‌های مرزی استان آذربایجان‌شرقی به همتایان خود در آذربایجان گفت:  در این تبادل آتش، تعدادی از گلوله توپ‌ها و راکت‌های آنها به‌صورت‌ سهوی به خاک ما اصابت کرده است و ما هم به‌صورت‌ قانونی به دو کشور ارمنستان و آذربایجان اخطار و هشدار می دهیم که دیگر تکرار نشود.