حسن روحانی ادعا کرد: چارچوب اقتصاد کشور به خوبی اداره شده است

حسن روحانی ادعا کرد: چارچوب اقتصاد کشور به خوبی اداره شده است، در ایران وفور وجود دارد. اما معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران میگوید: قیمت ۴۷۵ کالا در کشور با سرعت در حال گران تر شدن است.

حسن روحانی ، گرانی در کشور را توطئه دشمن دانسته و می گوید:   آنها به فکر این بودند که ما تورم‌های سه رقمی داشته باشیم، رشد اقتصادی منفی دو رقمی داشته باشیم و فکر می‌کردند ظرف چند ماه اوضاع اقتصادی کشور را به هم بریزند.

روحانی  گفت: امروز کالاهای اساسی در اختیار مردم است. وفور وجود دارد. تولیدات ما افزایش پیدا کرده است و دشمن نتوانست کارخانه‌های ما را بخواباند.

در حالی که ایوب فرامرزی، معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران گفت:  افزایش قیمت ۴۷۵ قلم کالا با نرخ تورمی که “با سرعت متوسط ۲۶درصد” بالا می‌رود . این سرعت رشد تورم، ایران را در لیست چهار کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد.

فرامرزی در مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبر، با اشاره به افزایش نرخ تورم ۲۶درصدی در ایران و نحوه محاسبه آن گفت: «برای به دست آوردن این عدد به ۲۳۱ شهر کشور مراجعه می‌کنیم و با جمع‌آوری برخی اطلاعات از خانوار در خصوص قیمت‌ها، هزینه‌ها، میزان مصرف برخی کالاها، با مراجعه به ۲۳۱ شهر و ۶۲۶ آبادی در تمامی نقاط کشور، از قیمت حدود ۴۷۵ قلم کالا مطلع می‌شویم».

روحانی در حالی این ادعا را مطرح می کند که نرخ تورم به گفته کارشناسان مرکز آمار  در  استان تهران در خرداد امسال عدد ۲۶ را تجربه کرد و این در حالی است که نرخ تورم کل کشور در همین ماه به‌ روی عدد ۲۱ قرار گرفت».

روحانی از وفور و فراوانی از کشور گفته است در حالیکه در شبکه های اجتماعی هرروز تصاویری از فقر و بیکاری و اعتراض مردم ایران منتشر می شود. یک از این تصاویر که بیشترین بیننده را در شبکه های اجتماعی داشته است ، تصویری از

نیروهای امنیتی است که برای برخورد با معترضان “تظاهرات سراسری” در خیابان‌ها صف کشیده‌اند. آن‌ها بی‌توجه به کودکی که پشت سرشان از سطل زباله مشغول جمع‌آوری آشغال است به خیابان نگاه می‌کند.

کارشناسان اقتصادی می گویند  با توجه به چند برابر شدن نرخ  بسیاری از کالاها و خدمات، تورم واقعی باید بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد. موضوعی که حسن روحانی هم اخیرا (اول مرداد) به آن اذعان کرد و وعده داد “ستاد تنظیم بازار” با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها مقابله کند.

پیشتر نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در نشست مشترک با مدیران وزارت ورزش و جوانان، شرایط اقتصادی و معیشتی مردم را بسیار سخت و خطیر خواند و به خاطر آن “ابراز شرمندگی” کرد.

مردم ایران در شرایط بسیار دشواری زندگی می کنند از یک سو گرانی و تورم و از سوی دیگر بیکاری و فقرو بیماری  در کشور .وضعیت در ایران به گونه‌ای‌ست که مردم قادر به اجاره مسکن نبوده و گورستان خواب ، کارتن خواب و ماشین خواب شده و عده ای نیز در کانال های فاضلاب شب را به صبح می رسانند. تیتر هر روز  بسیاری از روزنامه‌های داخل ایران از بی نوایی و بی مسکنی و فقر و بیکاری ایرانیان اختصاص دارد.