حسن روحانی از آمدن بایدن، عملا ابراز خرسندی کرد، ولی بعید می نماید بایدن، با دولت روحانی وارد مذاکره شود

ساعاتی پیش از آن که مراسم ادای سوگند در ایوان کاخ کنگره آمریکا برگزار شود و جو بایدن ریاست جمهوری ایالات متحده را برای چهارسال آینده به دست گیرد، حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت (چهارشنبه)، در سخنرانی، عملا از رفتن ترامپ و آمدن بایدن ابراز خرسندی کرد و گفت که در انتظار تغییرات اساسی در سیاست آمریکا در برابر رژیم ایران است.

این واکنش شادمانۀ حسن روحانی، با سخنان پیشین خود وی و علی خامنه ای مباینت دارد که گفته بودند مهم نیست چه کسی در ایالات متحده به قدرت می رسید، زیرا سیاست اصولی همه آن ها یکسان است.

حسن روحانی در سخنان امروز خود، بی آن که از توافق برجام نامی برد، به فعالیت های اتمی ایران اشاره کرد و گفت که دولت آینده آمریکا هر گامی که به سوی رژیم ایران بردارد، با گام متقابل ایران روبرو خواهد شد.

ظاهرا این سیاست به مفهوم آن نیست که رژیم ایران حاضر است با آمریکا وارد گفتگو شود، بلکه روحانی گفت که اگر آمریکا به برجام بازگردد، با اقدام متقابل ایران روبرو خواهد شد و اگر تحریم های را لغو کند، ایران نیز یک گام دیگر به تعهدات پیشین خود در چارچوب برجام باز خواهد گشت.

روحانی درباره این که آیا رژیم ایران حاضر است با آمریکا وارد گفتگو شود سخنی نگفت و درها را باز گذاشت. ولی برخی تحلیلگران بر این باورند که بعید می نماید که دولت بایدن بخواهد با روحانی وارد گفتگو شود، بلکه صبر خواهد کرد تا رئیس جمهوری آینده رژیم ایران مشخص گردد.

دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، حدود پنج ماه دیگر به پایان می رسد و بعید می نماید که تا آن هنگام، جو بایدن فرصت کند با رژیم ایران وارد گفتگوی جدی شود.

جناح تندرو در حکومت ایران قاطعانه با برگزاری مذاکرات با دولت جدید آمریکا مخالفت می ورزد و خواستار آن است که بازگشت به برجام و برداشتن همه تحریم های آمریکایی، بدون مذاکره انجام شود.

با آن که مشاوران بایدن روشن ساخته اند که در چارچوب گفتگوهای آینده، باید مسائل موشکی و اتمی ایران در کنار یکدیگر مورد مذاکره قرار گیرد، جناح علی خامنه ای همچنان به ابراز مخالفت با آغاز هرگونه گفتگو ادامه می دهد و شرائطی قائل می شود که آغاز گفتگوها را دشوارتر می سازد.

در مورد این پرسش که دولت بایدن چه هنگام بازگشت خود به برجام را اعلام خواهد کرد، ارزیابی های مختلف شنیده شده است. برخی نزدیکان دولت جدید گفته اند که بازگشت به برجام یکی از نخستین اقدامات بایدن، با آغاز دوران ریاست جمهوری او خواهد بود و برخی دیگر بر این گمان هستند که بایدن در ماه های نخست، چنان با مسائل و مشکلات داخلی روبرو خواهد بود که فرصتی برای پرداختن به مساله روابط با ایران نخواهد شد.

تحلیلگران می گویند که بازگشت نمادین به برجام، از دیدگاه رژیم ایران کافی نیست، بلکه جو بایدن باید امتیازاتی نیز به رژیم ایران بدهد و بخشی از تحریم ها و یا همه آن ها را نیز باطل کند.