حسن روحانی از مبتلا شدن ۳۰ تا ۳۵ میلیون ایرانی به کرونا خبر داد

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با استناد به یک گزارش وزارت بهداشت از مبتلا شدن  ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا و احتمال ابتلای ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن دیگر خبر داد و گفت: «راهی جز اینکه دست به دست دهیم و زنجیره ابتلا به کرونا را قطع کنیم، وجود ندارد تا بتوانیم شرایط را برای کشور و ساماندهی محیط بهداشتی و فعالیت‌های مورد نیاز آماده کنیم».

روحانی نگفته است که چگونه می توان این زنجیره را قطع کرد.

روحانی در ادامه  افزود: «اگر این گزارش مبنا باشد که ۲۵ میلیون عبور کردند و بقیه جمعیت حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن دیگر در معرض ابتلا در ماه‌های آینده خواهند بود. پیش بینی می شود که تعداد بستری‌هایی که در آینده خواهیم داشت حدود ۲ برابر تعدادی است که در ۱۵۰ روز گذشته شاهد بودیم».

رییس جمهوری اعتراف کرد که در موج اول شیوع، شهرهای قم و گیلان در راس ابتلا به ویروس بودند، که  آن هم به دلیل مسافرانی است که از شهر “ووهان” چین وارد این دو استان شدند.

او در ادامه گفت: «در قم بیشتر جنبه تجاری و مذهبی و در گیلان بیشتر جنبه ورزشی سبب شیوع ویروس بوده و اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که در هر دو شهر، بیماری از بیرون وارد شده و در ادامه گسترش پیدا کرده است و به عبارتی با یک غافلگیری موج اول وارد کشور شد».

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت نیز درباره منشا ورود ویروس کرونا در ایران گفت: «بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم به صورت واضح و مشخص در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت و آمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند».

او افزود: «تعدادی از دانشجویان ساکن ووهان، قبل از قرنطینه ووهان به استان گیلان بازگشته‌اند و این احتمال در این مورد وجود دارد».

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز  روز ۱۵ ماه مارس در ویدیویی گفته بود: «ویروس کرونا به خاطر رفت و آمد طلاب چینی که در جامعه المصطفی تحصیل می کند، به قم منتقل شده است. مسئولین اطلاع دارند که بالاترین بودجه طی ده‌ها سال گذشته در جامعه المصطفی صرف شده و هزاران نفر از طلاب که اطلاعی از دین و مذهب خود ندارند در آن مورد شستشوی مغزی قرار می‌گیرند».

حسن روحانی گفت: «احتمالاً سال آینده نیز  گرفتار این بیماری هستیم، زیرا زمان پایان دقیق این بیماری مشخص نیست و ممکن است شاهد رشد دو برابری این بیماری باشیم».

روحانی افزود: «موج نخست شیوع کرونا، به ماه اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ مربوط است که در اواخر فروردین ماه روند کاهش بیماری را شاهد بودیم. اما موج دوم از اواخر خرداد ماه آغاز شد و همچنان درگیر آن هستیم. البته مکان‌هایی که درگیر بیمای بودند، در موج اول و دوم شبیه به یکدیگر نبودند و استان‌های دیگری در موج دوم درگیر بیماری شدند».

این در حالی است که وی پیشتر گفته بود: «نباید با انتشار خبر موج دوم و سوم  شیوع کرونا در کشور، فضای روانی جامعه را به هم بریزیم».

روحانی درخواست تعطیلی همه مشاغل و حرفه‌ها در کشور را، خواسته “ضد انقلاب” خوانده که توسط برخی رسانه‌ها در داخل تکرار می‌شود.

محمود صادقی، نماینده مجلس دهم، پیشتر سخنان روحانی در این زمینه را “توهم توطئه” خوانده بود.