حسن روحانی: اسلحه و زور در برابر اندیشه پیروز نمی‌شود،  هنگام رفتن، “حرف‌هایی که باید گفته شود” را خواهم گفت

حسن روحانی،رییس جمهوری حکومت ایران در واکنش به تهدیدات  نامزدهای  انتخابات توسط سپاه پاسداران و شورای نگهبان در حالی که  حدود دو ماه به پایان دورۀ ریاست جمهوری‌اش باقی مانده، بطور غیر مستقیم  تأکید کرد که صندوق رأی “ذات انقلاب” است. و”مردم نقش اصلی و تعیین کننده” دارند.

روحانی اظهارات کسانی را که مشارکت مردم در انتخابات را بی‌اهمیت جلوه می‌دهند “از روی نادانی” دانست وافزود: خمینی از همان خرداد ۴۲ “به دنبال جنگ مسلحانه و چریکی نبود و برای آماده شدن مردم در جهت حرکت عمومی و سپس قیام همگانی” تلاش می‌کرد.

روحانی با اشاره به شعار اصلی خمینی که گفته بود “میزان، رای ملت است” هشدار داد که “ما نباید از خمینی، فاصله بگیریم، نباید بگذاریم  سیر قهقرایی اتفاق بیفتد”.

وی بدون این که از عباس کدخدایی ،سخنگوی شورای نگهبان، نام ببرد گفت: “نکند از روی نادانی فردی بگوید که مهم نیست کم بیایند رای دهند یا زیاد رای دهند؛ صندوق و انتخابات مهمترین مساله ما است”.

وی در ادامه ادعا کرد :  در حال حاضر “مذاکرات در وین خوب پیش می‌رود”.

روحانی گفت که جو بایدن از زمان رقابت‌های انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود که “اگر پیروز شوم، به برجام برمی‌گردم”. در نتیجه آمریکایی‌ها “به وین آمدند و امروز شاهد حل و فصل مسائل اصلی با آمریکا هستیم”.

این در حالی که  مذاکرات وین هنوز رسماً به نتیجه‌ای نرسیده اما روحانی موفقیت آن را به حساب خود گذاشت و گفت: “این دولت کار تفاهم را انجام داده… ما کارمان را انجام داده‌ایم و تمام کردیم. به قولی که در باره رفع تحریم‌ها به ملت ایران دادیم وفادار ماندیم، یکبار در سال ۹۴ و یکبار در سال ۱۴۰۰ تحریم را شکستیم و کارمان را انجام دادیم”…

روحانی در ادامه تاکید کرد  که “دو ماه دیگر در خدمت مردم” هستم و هنگام رفتن، “حرف‌هایی که باید گفته شود” را خواهم گفت.