حسن روحانی امروز دوباره گفت که اگر ایالات متحده تحریم ها را بردارد، ایران آماده گفتگوست، ولی تصمی نهایی را خامنه ای می گیرد

حسن روحانی امروز (سه شنبه) یک بار دیگر گفت: اگر ایالات متحده تحریم ها را متوقف سازد، رژیم اسلامی ایران آماده است با دولت واشنگتن وارد گفتمان شود. وی در این رابطه از به کاربردن واژه گفتگو خودداری ورزید و به جای آن واژه گفتمان را به کار برد، زیرا علیه خامنه ای گفته است که گفتگو با آمریکا سم مضاعف است. ولی او در عین حال گفت که تصمیم نهایی به دست علی خامنه ای است، و در این رابطه افزود: «شما می‌دانید بدون نظر و توافق رهبری نمی‌توان امور مهم کشور را پیش برد. تحریم ها را بردارید تا ما وارد گفتمان شویم »

به گزارش خبرگزاری ایسنا حسن روحانی این سخنان را هنگامی بیان کرد که  به هدف ابراز پشتیبانی از مواضع محمدجواد ظریف در دیدار با وزیر خارجه در وزارت خارجه ایران  گفت: ایران حتی اگر آمریکا حاضر به بازگشت به توافق هسته‌ای نباشد، برای مذاکره و گفت‌وگو با آن کشور آمادگی داردو تنها  شرط ایران برای مذاکره با آمریکا، لغو تحریم‌های ایران است.

روحانی به شکل غیر مستقیم اعلام کرد که تصمیم گیرنده نهایی در باره تایید توافق هسته‌ای علی خامنه‌ای است و  افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی، سیاست واحد نظام است و نه سیاست جناح خاصی.

وی در باره مذاکره با آمریکا گفت: «ما توافقی امضا کردیم که دوست و دشمن نتوانست بگوید به ضرر ایران است. ترامپ و دشمنان ما می‌گفتند این توافق چون به نفع ایران است، بد است. ترامپ هم گفت ایران در هیچ مذاکره‌ای شکست نخورده است، البته ممکن است کسی بگوید برجام صددرصد خواسته ما نبود ولی حتی در مذاکره با کشور دوست نمی‌توان به صددرصد خواسته‌های خود برسیم.»

وی افزود:  جمهوری اسلامی دو بار موفق شد آمریکا را در صحنه سیاست بین‌الملل منزوی کند و دستاوردهای سیاست خارجی ایران در دوره زمامداری خود را بالاتر از موفقیت‌های دکتر مصدق در لاهه برساند .

روحانی گفت :  «شما می‌دانید بدون نظر و توافق رهبری نمی‌توان امور مهم کشور را پیش برد. در مرحله بعد وزیر خارجه را تحریم می‌کنید اما چه کسی باید مذاکره کند؟ مسئول مذاکره وزیر خارجه است».

رییس جمهوری حکومت ایران افزود: «صلح با ایران مادر همه صلح‌ها و جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست.»

وی گفت: «شما نمی‌توانید امنیت ما را خدشه‌دار کنید ولی دنبال امنیت سربازان خود در منطقه باشید. صلح در برابر صلح، جنگ در برابر جنگ و نفت در برابر نفت.»

روحانی افزود: «امنیت در مقابل امنیت و تنگه در برابر تنگه. نمی‌شود تنگه جبل‌الطارق را ببندید اما تنگه هرمز برای شما آزاد

روحانی در پایان گفت:  که اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، ایران برای مذاکره با آمریکا آمادگی دارد، حتی اگر آمریکا مایل به بازگشتن به توافق هسته‌ای نباشد. این در حالی است که ایران پیش از این، بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را یکی از شروط آمادگی خود برای مذاکره اعلام کرده بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.