حسن روحانی با بالا رفتن دوباره آمار کرونا، خواستار برگزاری مراسم ۲۲ بهمن به صورت “خودرویی و موتوری” شد

حسن روحانی، در جلسه ستاد ملی مقابله با کورونا اعلام کرد:  «به دلیل شرایط خاصی که داریم مراسم ۲۲ بهمن امسال باید عمدتا به صورت نمادین خودرویی و موتوری برگزار شود تا هم برگزاری مراسم را داشته باشیم و هم به گونه ای نباشد که مشکلی برای مردم اتفاق بیافتد.»

روحانی همچنین درباره بازگشایی ها گفت که بازگشایی‌ها «بویژه در مسائل فرهنگی و مذهبی می تواند انجام گیرد بشرط اینکه  صددرصد دستورالعمل های بهداشتی رعایت شود».

روحانی در حالی این سخنان را بیان می کند که پیشتر نصرت‌الله لطفی،قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هشدار داده بود که  شیوع گسترده کورونا  نباید مانع برگزاری مراسم ۲۲ بهمن شود

او گفته بود که  اهمیت دهه فجر ازهمه چیز مهم تر است چرا  که اهداف نظام و بقای حکومت  در دهه فجر مستتر است.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی افزوده بود : عجیب است که ویروس‌ کورونا برای مراسم‌ها و برنامه‌هایی که برخی آقایان متولی آن هستند مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما به مناسبت‌های انقلابی که می‌رسد، ویروس خطرناک می‌شود و این اهانت به نیروهای حزب‌الهی کشور است، چرا که القا می‌شود که متدینین کشور نمی‌توانند مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

روحانی  در ادامه در هشدار به برگزاری اجتماعات و ترددها نیز گفت: «هرگونه غفلت از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنها مایه نگرانی بوده و می‌تواند باعث شیوع موج چهارم ابتلا به کرونا شود و اظهار نگرانی‌هایی که از جمله در همین جلسه ابراز شدند، کاملاً به حق و منطقی هستند و اگر دستورالعمل‌ها در این عرصه‌ها رعایت نشوند، مجبور به اعمال محدودیت‌های شدیدتر هستیم.»

روحانی در ادامه با ابراز نگرانی از نوع جهش یافته ویروس کورونا، گفت: «نوع جهش یافته ویروس کورونا هم می‌تواند از کشورهای خارجی وارد کشور شود و هم خدای ناکرده امکان جهش ویروس در داخل کشور وجود دارد.

همزمان، ایرج حریرچی معاون‌کل وزیر بهداشت نیز گفته است  زمانی می‌توانیم بگوییم در بیماریابی کرونا و انجام تست‌های سریع موفق عمل کرده‌ایم که تنها ۵ درصد تست‌های انجام شده مثبت بوده و ۸۵ درصد آن منفی باشد.

او ادامه داد: برای رسیدن به این رویکرد، باید مرحله اول (تزریق واکسن و ایمنی ایجاد شده) را بگذرانیم، مگر اینکه مانند اجداد کرونا جهش نزولی کرده و از میان برود. اکنون ایجاد ایمنی و واکسیناسیون و استفاده از کمک ایمنی ایجاد شده توسط ابتلاهای قبلی، اولین روش موجود بوده و روش دوم، نحوه مقابله با ویروس کرونا در صورت ایمنی نداشتن درصد کافی از مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، ایزوله معکوس و قرنطینه و غیره است.

علی خامنه ای پیشتر در یک دستور کاملا غیر تخصصی بدون در نظر گرفتن سلامت مردم ایران ، اعلام کرد که خرید واکسن کشورهای غربی به ایران ممنوع است .