حسن روحانی برای نخستین بار برخی از اثرات تحریم اقتصادی را به زبان آورد: بخشی از بیکاری در ایران

حسن روحانی برای اولین بار تایید کرد تحریم های امریکایی به ایران زیان اقتصادی فراوانی وارد کرده است .رییس جمهوری حکومت ایران در این باره گفته: مسئول بخشی از بیکاری و زندگی سخت مردم ایران، ایالات متحده است.

روحانی که چندروز پیش در نامه به مردم آمریکا نوشته بود که ایالات متحده در برابر حکومت ایران شکست خورده است اکنون ادعا می کند مسبب تمامی بدبختی ها و بیکاری و کورونا در ایران آمریکاست.

روحانی  مدعی شد که شرایط ما در مقایسه با کشورهای دیگر حتی پیشرفته از نظر تامین نیازمندی‌های ضروری، بهداشتی، تخت بیمارستان و نقاهتگاه ها، بهتر است و این در سایه تلاش و کوشش همه است.

روحانی مدعی شد در سال بیش از  ۷۵۰۰ واحد صنعتی را فعال کرده و  صدها طرح مهم را افتتاح کرده است و افزود: تولید یعنی سرمایه و علم و دانش و فناوری و روابط خارجی با دنیا و اگر این سومی را حذف کنید تولیدی به وجود نمی‌آید.

وی گفت :  جهش تولید در سال جاری در صورتی تحقق می یابد که  در سایه روابط خوب با جهان و همسایگانمان در زمینه صادرات و واردات عمل کنیم. اگر می‌خواهیم سال سال جهش تولید باشد تولید بدون سرمایه گذاری امکان‌پذیر نیست.

وزیر اقتصاد دولت روحانی نیز در این باره گفته است که جهش تولیدی، در کشور نیازمند توسعه صادرات است و تا زمانی که کشور از تحریم ها بیرون نیاید این طرح عملی نخواهد بود.

تحلیلگران در این باره گفته اند که رشد اقتصادی و تولید ایران  در ایمن و منوط به مدیریت بهینه در مراکز تولیدی و کارخانه ها نیازمند  مواد اولیه و خام کافی در عرصه تولید است. این در حالی است که حکومت ایران دچار  سوء استفاده های کلان اقتصادی و قوانین مدیریتی نا صحیحی است. اینها مواردی است که نمی تواند خود به خود با فرمان رهبر بوجود آید.

فرهاد دژپسند افزود: باید مسیر سرمایه‌گذاری‌ را هموارتر کنیم، و قوانین ثابتی را برای حمایت از  تولیدکنندگان ایجاد کرده و آنان را حمایت کنیم در این صورت، می توان زمینه ساز این شعار شد.

خامنه ای پیشتر ادعا کرده بود که سال گذشته کشور رشد اقتصادی داشته  در حالی که ۹ درصد بر اساس آمار بین المللی پایین آمده و رکود اقتصادی شدت گرفته است

دژپسند گفت: جهش تولیدی به این آسانی نیست باید  مشکلات تولیدکنندگان را در زمینه های مالی و بیمه صنعت حل کرد. مسائلی هر سال در کشور مطرح می شود اما تاکنون اقدام اساسی صورت نگرفته است. و بانک‌ها هم در کنار بازار سرمایه باید همکاری کنند که نمی کنند.

جمعی از متخصصان و پزشکان در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با هشدار نسبت به گسترش دامنه ویروس کرونا در روزها و هفته‌های آینده خواستار اعمال محدودیت تردد درون‌شهری و برون‌شهری شده‌اند

در این نامه آمده است : جناب روحانی چه‌بسا اگر امروز اقدام فوری صورت نپذیرد، با احتمال زیاد و به‌دنبال خطاهای برآوردی در بهمن ماه، مشکلات عدیده‌ای را در اواخر فروردین شاهد خواهیم بود، که علاوه بر ادامه مخاطرات و تهدید سلامت مردم، درگیری شدید نظام اجرایی در ماههای آتی را به‌همراه خواهد داشت.

لذا به‌منظور صیانت از حقوق سلامت جامعه در دسترسی و برخورداری از خدمات مورد تعهد بسته پایه بیمه سلامت که تکالیف حاکمیتی می‌باشد، و همچنین ضرورت کنترل روند اپیدمی بیماری کورونا ، از منظر اقتصاد سلامت، اولویت‌بندی و ارزیابی خدمات قابل ارائه، نوع مداخلات، اثربخشی، به‌عنوان یک ضرورت می‌بایست به‌صورت ویژه در دستور کار ستاد ملی قرار گیرد.