حسن روحانی: توقیف نفتکش توسط انگلیس سخیف و غلط بود و تکرار آن جهان را ناامن خواهد کرد

حسن روحانی در واکنش به توقیف نفتکش رزیم توسط انگلیس آن را امری سخیف و بچه گانه دانست و تهدید کرد که تکرار چنین افدامی منجر به نا امن شدن و تنش در جهان خواهد شد.

حسن روحانی انگلیس را آغازگر تنش در دریا دانست و گفت: انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریا هستند و امیدواریم این کار را ادامه نداده و تکرار نکنند؛ چرا که تکرار آن موجب ناامنی در جهان شده و به زیان همه خواهد بود.

تهدید حسن روحانی به ناامن کردن جهان و تنش آفرینی توسط رژیم در حالی بیان می شود که ایالات متحده همواره اعلام کرده است که رژیم اسلامی با اقدامات تنش زا و تعرضات خود در منطقه و جهان در واقع امنیت جهانی را با خطر روبه رو کرده است.

پرزیدنت ترامپ و دولت او رژیم اران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان می داند.

حسن روحانی دولت انگلیس را اشغالگر نامید و گفت:انگلیسی‌ها در آبهای سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند در حالی که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند چرا که این سرزمین متعلق به اسپانیا است و دولتی اشغالگر که به ناروا در این منطقه حضور دارد این کار سخیف را انجام داده است.

توقیف نفتکش غول پیکر حامل نفت ارسالی حکومت اسلامی ایران برای سوریه، که توسط مقامات بریتانیا در نزدیکی تنگه جبل الطارق  صورت گرفت، یک ضربه سهمگین برای رژیم به شمار می آید.

حسن روحانی آشکارا دولت انگلیس را تهدید کرد و گفت: به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد.

وی همچنین با تکرار نظرات جواد ظریف در رابطه با گروه بی که منظورش کشورهای اسراییل-عربستان- امارات و افرادی همچون جان بولتون است که قصد دارند ترامپ را درگیر جنگ با رژیم کنند گفت: البته ممکن است انگلیسی‌ها به دستور آمریکا و یا آنچه که گروه «ب» نامیده می‌شود این کار را کرده باشد که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهی است. ضمن اینکه می‌دانیم که در داخل انگلستان شرایط انسجام ندارد و به هم ریخته است و دولت و پارلمانی به طور منسجم وجود ندارد اما در عین این سراسیمگی و به‌هم‌ریختگی، توقیف نفتکش ایرانی کاری احمقانه بود.

برخی منابع خبری می گویند که نفتکش “گریس یک”، حامل یکی از بزرگترین مقادیر نفت رهسپار سواحل سوریه بوده تا محموله خود را در بندر   تخلیه کند. رژیم ایران از هنگام آغاز جنگ با عراق، و برای سپاسگزاری از حمایت سوریه، مرتبا مقادیر زیادی نفت رایگان به آن کشور می فرستاد که ارزش آن در طول سی و نه سال اخیر بر ده ها میلیارد دلار بالغ می شود و از هنگام آغاز خیزش مردمی در سوریه نیز، فرستادن نفت خام ایران در مقادیر بیشتری ادامه یافته است.

یکی از عللی که بریتانیا این نفتکش را توقیف کرد آن بود که سوریه از هنگام آغاز سرکوب خیزش مردمی، مورد تحریم نفتی جهان قرار گرفته و ارسال سوخت به آن کشور ممنوع شده است.

ولی یک کمپانی ردگیری نفتکش ها به نام تانکرز تراکرز Tankers Trackers می گوید که این نفتکش حامل نفت کوره بوده و دستور داشته آن را در وسط دریای مدیترانه، به یک نفتکش اروپایی تحویل دهد و قصد تخلیه آن در سوریه را نداشته است.

حسن روحانی بار دیگر اقدام حکومت درباره غنی سازی و زیر پا گذاشتن تعهدات در برجام را امری قانونی و در چارچوب برجام دانست و تشکیل جلسه ویژه آزانس بین المللی انرژی اتمی را که به درخواست ایالات متحده امروز چهارشنبه برگزار خواهد شد را ختده آور توصیف کرد.

زیر پا نهادن تغهدات رژیم در قبال برنامه بحث انگیز هسته ای با واکنش های جهانی از جمله اتحادیه اروپا و انگلیس و ژاپن روبه رو شده است.

 

یک دیدگاه

  1. واقعا جمهوری اسلامی چه بلایی به روز غیرت این مردم آورده است ؟ سوریه عمری برای نفت ملت ایران را مجانی گرفته و مردم ایران هیچ حرفی نمیزنند ، باید ریش خامنه ای را ما مُشت گرفت و کلاه از سرش برداشت و دو تا زد به صورتش ، باید همان بلایی که سر قذافی آوردند سر خامنه ای پست فطرت بیاورند . ( نئو هاگانا ایران )

Comments are closed.