حسن روحانی خواستار پیگیری حقوقی بلوکه شدن پولهای رژیم در کره جنوبی شد

اعتراض مقام‌های حکومت ایران  به بلوکه شدن “۹ میلیارد دلار” در بانک‌های کره جنوبی ادامه دارد. حسن روحانی به  عبدالناصر همتی دستور داد: تا بانک مرکزی از طریق  وزارت خارجه  و مسیر حقوقی،و همچنین  نهادهای مالی و مجامع بین‌المللی  این موضوع را پیگیری کند.

تهران می گوید:  سئول تحت تاثیر فشارهای متحدش آمریکا، پول ایران را که برای مقابله با ویروس کرونا به آن نیاز دارد، به طور غیرقانونی نگه داشته است.

روحانی  اعلام کرد که ممانعت کره جنوبی در استفاده ایران از منابع خود در این کشور برای خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان‌دوستانه پذیرفتنی نیست.

رییس‌ کل بانک مرکزی ایران نیز تهدید کرده است  که در صورت حل نشدن این مشکل ایران دست به “اقدامات قانونی بر اساس قوانین بین‌المللی” خواهد زد.

همتی  توضیح بیشتری درباره این اقدام‌ها نداده و اعلام نکرده بود که چه مقدار از پول‌های ایران در کره جنوبی مسدود شده است.

اما حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی، پیشتر اعلام کرده بود که  میزان دارایی‌های مسدود‌شده ایران در این کشور تا ۹ میلیارد دلار است.

وی افزود:  «قرار بود مقام‌های کره جنوبی ۵۰ میلیون دلار آن را آزاد کنند، اما بدعهدی کردند و گفتند می‌توانیم مبلغی به عنوان هدیه پرداخت کنیم که همان را هم پرداخت نکردند».

تنهایی گفت: برخی بانک‌های کره‌ای نیز ادعا کرده اند  که “حق‌‌العمل و اجرت نگهداری پول” را هم از ایران می‌خواهند.

وزارت خارجه کره ‌جنوبی نیز در اواخر فروردین سال جاری گفته بود که  از آمریکا و دیگر کشورهای مرتبط مجوز صادرات بشردوستانه به ایران را گرفته است.

ایران نیز در تایید این خبر اعلام کرد که به دنبال دو سال مذاکره، دارو و تجهیزات پزشکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار از کره جنوبی دریافت کرده است