حسن روحانی در تماس تلفنی با رییس جمهوری فرانسه :  رویکرد جمهوری اسلامی ایران حفظ برجام است و مفاد این توافق تغییر ناپذیر است

حسن روحانی در تماس تلفنی با مکرون گفت : رفع کامل همه تحریم‌ها علیه ایران زمینه ساز مذاکرات بعدی خواهد بود

بدنبال گفت و گو ی روز گذشته بین مکرون و نتانیاهو که درآن به کشور فرانسه هشدار داده بود که از نزدیکی با حکومت ایران خودداری کند چرا که با یک رژیم فتنه گر روبروست و مرتبا در خاور میانه ایجاد آشوب می کند . حسن روحانی در تماس تلفنی با مکرون گفت : رفع کامل همه تحریم‌ها علیه ایران زمینه ساز مذاکرات بعدی خواهد بود.

وی افزود: اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در نقض  تعهدات برجامی را اجرا خواهد کرد.

حسن روحانی  گفت: مفاد توافق برجام تغییر ناپذیراست، هدف از مذاکرات کنونی اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام و تأمین امنیت کشتیرانی آزاد است .

حکومت  ایران تاکنون دو گام نقض  تعهدات برجامی را اجرا کرده است که شامل عبور میزان اروانیوم غنی شده از ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده در برجام و همچنین عبور سطح غنی‌سازی از سطح تعیین شده۶۷ / ۳ درصدی به  ۵/۴ درصد است، و معاون وزارت خارجه حکومت نیز گفته بود که تا ۸ روز دیگر به گام سوم نقض تعهدات برجامی خواهیم رسید.

روحانی گفت : «اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام و تامین امنیت کشتیرانی آزاد در همه آبراه‌ها از جمله خلیج فارس و تنگه هرمز، دو هدف اصلی ایران در مذاکرات کنونی است».

وی افزود:  «آتش افروزی جدید در منطقه به نفع هیچ کشوری نخواهد بود. امروز سران اسرائیل در مواجهه با دیگر کشورها از جمله ایران، عراق، لبنان و سوریه دچار اشتباهات محاسباتی فراوانی شده و به جای عذرخواهی، با افتخار اقدامات تجاوزگرانه‌شان را اعلام می‌کنند».

به گزارش  پایگاه اطلاع‌رسانی رییس  جمهوری حکومت ایران امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز در این گفتگوی تلفنی با روحانی گفته که  سفر ظریف به فرانسه مثبت بود .

رییس جمهوری فرانسه گفته است : «مطمئنا ادامه گفتگوها و حل مشکلات از طریق مذاکره، تصمیمی درست است و باید این مسیر را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهیم».

مکرون افزود: : «باید به دنبال راه‌حلی برای تامین منافع متقابل باشیم و در این راستا فرانسه پیگیر حل مشکلات سیاسی و اقتصادی در تعاملات با ایران و رفع تنش زدایی در منطقه است».

به گفته کارشناسان خبری مدتی است که آقای مکرون سعی میکند بین پرزیدنت ترامپ و جمهوری اسلامی نوعی تفاهم و نزدیکی ایجاد کند . در واقع مکرون تلاش کرد تا با بهره گرفتن از فرصت میزبانی و ریاست ادواری اجلاس کشورهای گروه ۷، تنش بین  ایران و آمریکا را کاهش دهد و به نوعی سعی بر تحکیم موقعیت شخصی در عرصه بین‌المللی و نقد کردن اعتبار کسب‌شده خارجی در صحنه سیاست داخلی بود.

یک دیدگاه

  1. اخوندها با بمب اتمیشان از طریق برجام جهان را برای پایداری خود تهدید میکنند و کشورهای جزو برجام هم تا زمانی که در حال دوشیدن ایران پاشند به این تهدیدها تن داده اند و خواهند داد.

    مکرون یک ادمی است خالی از صفات انسانی که برای حقوق بشر در ایران اهمیتی قاعل نیست وگرنه دست دوستی در جلوی یک ادمکش مانند حسن فریون دراز نمیکرد. همینطور راجع به سیاست کشورش هم باید گفت که تاریخ ثابت کرده است که فرانسه در برابر ظلم اجنبی در جهان خودخواهی کامل را نشان داده است، برای مثال حکومت فرانسه درهای کشورش را بر روی ارتش هیتلر گشود!!!

    ترامپ از اخوندهای تروریست نمیترسد و بایستی تحریم ها را بر رژیم ننگین انها افزایش بدهد، اما مردم ایران هم بایستی نقش مدنی خود را در سرکوب کردن اخوندها فراموش نکنند.

Comments are closed.