حسن روحانی در دیدار با وزیر خارجه ایرلند: اروپا باید برای بازگشت آمریکا به برجام شتاب کند

حسن روحانی در دیدار،” امروز (یکشنبه) خود با  سایمون کاوونی” وزیر خارجه ایرلند، ضمن اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نهادهای بین المللی برای حل و فصل بحران های منطقه، تاکید کرد: بهترین راه برای حل مشکلات با همکاران اروپایی در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، مذاکرات مبتنی بر احترام متقابل و پرهیز از هرگونه تهدید و فشار است.

حکومت ایران ادعا می کند که اروپا و امریکا وقت کشی می کنند تا ببینند تکلیف انتخابات چه می شود

وی  با اشاره به سابقه عضویت ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل و مشی بی طرفانه این کشور، تاکید کرد: شورای امنیت می بایست در برابر دولت قبلی آمریکا به دلیل نقض قطعنامه برخورد مناسب انجام می داد.

روحانی افزود: فعال شدن برجام به عنوان یک توافق چند جانبه بین المللی منوط به لغو تحریم ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است.

روحانی در ادامه ادعا کرد که حکومت ایران متعهد به برجام و حفظ آن بوده و تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته است اما این وضع نمی تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیاء برجام اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام ضروری است.

وی دوباره تاکید کرد : رژیم ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند.

روحانی گفت: برغم توقف اجرای پروتکل الحاقی، ایران همچنان مصمم به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایفای وظایف این سازمان براساس توافق صورت گرفته است.

سایمون کاوونی وزیر خارجه ایرلند نیز در این دیدار گفته است : خروج دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور پیشین آمریکا، از برجام را «اشتباه تاریخی» خوانده و گفته دولت جدید این کشور مصمم به بازگشت به برجام است.

وی در ادامه افزوده است ک ما برجام را به عنوان یک توافق بین‌المللی برای صلح بسیار ارزشمند می‌دانیم، و تمام تلاش خود را برای حفظ برجام انجام خواهیم داد و حاضریم هر نقش ممکن که می‌تواند به بهتر شدن شرایط و آغاز دوباره گفتگوهای همه اعضای برجام کمک کند، ایفا کنیم.

حکومت ایران تاکنون از شرکت در جلسه‌ برای احیای برجام امتناع کرده است. اما به گفته منابع آگاه اروپایی، پس از انصراف بریتانیا، فرانسه و آلمان از طرح قطعنامه علیه تهران در جلسه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران برای آغاز گفت‌و‌گوهای غیررسمی چراغ سبز نشان داده است.