حسن روحانی در سخنان خود یک بار دیگر نشان داد که از نظر رژیم، کرونا یک معضل سیاسی و نه یک فاجعه بهداشتی است

سخان حسن روحانی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران، و ناچیز جلوه دادن این خطر و همچنین نسبت دادن این فاجعه به دشمنان رژیم، یک بار دیگر ثابت کرد که سران حکومت ایران، به این خطر بهداشتی، همچنان به صورت یک مساله سیاسی می نگرند و بیم دارند که ویروس کورونا خشم مردم را متوجه رژیم سازد و پایه های آن را لرزان تر از همیشه سازد.

حسن روحانی در سخنان روز گذشته (سه شنبه) گفت که دستور داده اوضاع در ایران از روز شنبه کاملا عادی شود و همه به سر کارهای خود باز گردند. رئیس جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد عواملی وجود دارند که می خواهند این ویروس را به حربه ای علیه رژیم میدل سازند و باید جلوی آن ها را گرفت.

رئیس جمهوری اسلامی گفت: «هیچ تصمیمی برای قرنطینه شهری مطرح نیست» و افزود: «کورونا نباید سلاح دشمنان برای تعطیلی کشور شود».

روحانی این سخنان را در پایان نشست نهاد تازه ای بیان داشت که با نام “ستاد ملی مبارزه با کورونا” برپا گردیده است.

حکومت قصد دارد به هر قیمت شده، اوضاع در ایران را طبیعی نشان دهد که مفهوم آن نادیده گرفتن خطر فزاینده کورونا و تلاش برای بی اعتنا ساختن مردم نسبت به این خطر است.

هنگامی که رئیس جمهوری اسلامی می گوید که همه چیز در ایران به حال عادی بازگشته، این سخنان روی ادامه تلاش بیمارستان ها و مقامات مسؤول برای گسترش اقدامات دفاعی در برابر کورونا می کاهد و دستگاه های دولتی توجه کمتری نسبت به آن نشان خواهند داد.

در حالی روحانی رسما اعلام می کند که از روز شنبه کشور ایران به حال عادی باز خواهد گشت، که، آمار رسمی نشان می دهد که پس از چین، ایران به طور نسبی دارای بزرگترین شمار قربانیان و مبتلایان به ویروس بوده و با توجه به آن که کشور برای رویارویی با این خطرات آمادگی و تجربه کافی ندارد، خطر وقوع یک فاجعه عمومی، کاملا نگران کننده می شود.

حسن روحانی توضیح نداد که او با استناد به چه یافته های درمانی و بهداشتی ادعا می کند که از چهار روز دیگر می توان زندگی در ایران را به حال عادی بازگرداند و این در حالی که ارزیابی می شود در روزهای آینده، گسترش کورونا، با شتاب بیشتری ادامه خواهد یافت و بر شمار جانباختگان باز هم افزوده خواهد شد.

بسیاری از آگاهان امور بر این باورند که رژیم همچنان به پنهانکاری ادامه می دهد و آمار واقعی قربانیان کورونا و مبتلا به آن را پنهان نگاه می دارد. همچنین این احتمال مطرح گردیده که رژیم با اعلام ابتلای چند تن از بلندپایگان، به زودی اعلام خواهد کرد که آن ها شفا یافته اند تا ظاهرا به مردم نشان دهد که ابتلا به ویروس الزاما به مفهوم فوت بیمار نخواهد بود و این یک نوع بیماری قابل درمان است که نباید نسبت به پیامد آن نگران بود.