حسن روحانی در سخنرانی در همایش اسلامی در تهران، دوباره کشورهای عرب را به همکاری با رژیم فرا می خواند

رئیس جمهوری اسلامی ایران پیشتر نیز گفته بود  :«آمریکا دیگر نیرویی نیست که شکست ناپذیر باشد و قدرت امروز این کشور از گذشته بیشتر نیست

در همان حال که ایالات متحده، کشورهای اروپایی و شماری از امیرنشین های عربی، رژیم ایران را به آشوبگری در کشورهای منطقه متهم می سازند، حسن روحانی یکبار دیگر از کشورهای منطقه خواست، به جای آن که از کشورهای غربی کمک بخواهند، دست همکاری با رژیم ایران را بفشارند. او در رابطه با این پیام خود گفت : «ما باید خودمان در منطقه مشکلات‌مان را حل و فصل کنیم .در هفته‌های گذشته به روسای همه کشورهای منطقه نامه نوشتم ما خواهان جنگ نظامی با آمریکا نیستیم».

حسن روحانی، که  در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران سخن می گفت، افزود: بنده  در هفته‌های گذشته به روسای همه کشورهای منطقه نامه نوشتم و از آنان دعوت کردم تا از دشمنی‌ها و اختلافات دست بردارند”.

رئیس جمهوری اسلامی ایران پیشتر نیز گفته بود  :«آمریکا دیگر نیرویی نیست که شکست ناپذیر باشد و قدرت امروز این کشور از گذشته بیشتر نیست.

گفته شده است که کویت پیشتراعلام کرده بود  که نامه ایران را به عربستان سعودی و بحرین رسانده اما این دو کشور هنوز پاسخی به نامه ایران نداده‎اند.

حسن روحانی افزود :  “اسرائیل و ایالات متحده  دوست هیچ‌کس نیستند، اما ما دوست مردم عربستان، کویت، امارات، بحرین و مردم کشورهای منطقه و عاشق ملت فلسطین و گروه‌های مبارز و آزادی‌خواه هستیم”.

او گفت “تردید در دشمن بودن آمریکا باید از ذهن‌ها زدوده شود، معنای این حرف این نیست که می‌خواهیم جنگ نظامی با آمریکا به راه بیندازیم بلکه معتقدیم ایستادگی و مقابله با دشمن در هر مقطعی شرایط خاص خود را دارد”.

روحانی افزود :  کسانی تلاش می‌کنند تا تظاهرات مردم لبنان را به یک جنگ داخلی تبدیل کنند و همچنین ،مردم عراق  نیز برای دفاع از حقوق خود به خیابان‌ها ریختند سوالی که مطرح است چه کسی این جنبش مردمی را از مسیر اصلی‌اش منحرف کرد؟ در لبنان نیز وضعیت به همین شکل است».

روحانی ایالات متحده را متهم کرد که به دنبال بهره برداری از موج تظاهرات در لبنان و تبدیل آن به جنگی داخلی است.

حکومت  ایران که موقعیت خود را در عراق و لبنان از دست داده است و نگران نفوذ این اعتراضات به داخل ایران است تلاش دارد که  جنبش اعتراضی مردم عراق و لبنان را تحریف کرده و این اعتراضات مردمی را به کشورهای دیگر ارتباط دهد.