حسن  روحانی در واکنش به اعتراض اروپا در محکوم کردن اعدام زم گفت:خشنودی یا ناراحتی آنها برای ما ملاک نیست

حسن روحانی در یک  نشست خبری در واکنش به اتحادیه اروپا که اعدام روح‌الله زم را محکوم کرده و آن را غیر عادلانه نامید، گفت:  حکمی اگر مورد خشنودی گروهی یا ناراحتی آنها باشد، برای ما ملاک نیست.

آگاهان امور می گویند باید از روحانی پرسید؟این هزاران نفری که رژیم در طول این ۴۱ سال اعدام کرده  یا به قتل رسانده آنها هم در ابتدا یک نفر یک نفر بودند.

روحانی درباره اعدام روح‌الله زم گفت: «ما در کشورمان قانون اعدام داریم و این همه اعدام صورت می‌گیرد چرا درباره این آقا اعتراض می‌کنند؟! این حمایت کشورهای اروپایی معنی خوبی ندارد و مداخله‌جویانه است».

به گفته او، این موضوع لطمه‌ای به روابط بین ایران و اروپا نمی‌زند.

روحانی در حالی این سخنان را بیان می کند که اتحادیه اروپا  کوتاه مدتی پس از اعدام روح الله زم با انتشار بیانیه ای  این اقدام  را محکوم کرد. این اتحادیه همچنین روند دادگاه زم را “غیرعادلانه” دانسته و از ایران خواست تا “اعترافات تلویزیونی” برای “اثبات جرم” را متوقف کند.

همچنین نشست تجاری اروپا و ایران نیز در اعتراض به اعدام این خبرنگار، لغو شد و وزارت امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ای جداگانه، اعدام روزنامه‌نگار روح‌الله زم در ایران را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی “وحشیانه” توصیف کرد.

روح‌الله زم خبرنگار و فعال سیاسی، از مخالفان حکومت اسلامی ایران بود که پس از ربوده شدن توسط نیروهای سپاه قدس در عراق به ایران منتقل و به اعدام محکوم شد. علیرغم اعتراضات گسترده بین‌المللی به این حکم، او دو روز پیش  اعدام شد در حالی که از تایید شدن حکم اعدام خود خبر نداشت.