حسن روحانی در پیام نوروزی خود همچنان به دروغگویی ادامه داد و دولت خویش را بسیار موفق توصیف کرد

انتشار پیام نوروزی، برای حسن روحانی فرصتی بود که به تبلیغ کارهای انجام شده دولتش بپردازد تا شاید بتواند از شدت انتقادهایی که به عملکرد آن و دروغپردازی های شخص وی مطرح می شود، پاسخی داده باشد.

رئیس جمهوری حکومت ایران در بخشی از پیام خود ادعا کرد که در حال حاضر “ذخایر استراتژیک کشور از هر سال دیگری بهتر است”.

او در توضیح این ادعای خود گفت: «در سال سختی که پشت سر گذاشتیم، بزرگترین طرح های اقتصاد دهه های اخیر در کشور ما افتتاح شد و از پالایشگاه عظیم تا سدهای متنوع  و احیای بخش هایی از کشاورزی و تحول بزرگ در نفت و گاز و افتتاح بزرگترین شاهراه ها و جاده ها را در ظرف یک سال انجام دادیم».

مشاوران روحانی در ماه های اخیر گفته بودند که به دنبال بحران مالی حکومت و ادامه تحریم های اقتصادی، اجرای بیش از هشتاد هزار پروژه آبادانی متوقف شده است. در همین سال، دولت روحانی به ناگهان نرخ بنزین را سه برابر کرد و اقتصاد ایران رشد منفی داشت و مردم فقیرتر شدند.

روحانی که بارها گفته بود باید از ماجراجویی های نظامی دوری جست و برای بهبود مناسبات با دنیا تلاش کرد، در پیام نوروزی خود به تجلیل و تمجید از سپاه پاسداران پرداخت و پیشرفت های تسلیحاتی آن را مورد تحسین قرار داد و به حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکایی عین الاسد در خاک عراق افتخار کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در دنباله سخنان خود گفت: «پس ما شکست نخوردیم، در برابر فشار آمریکا ایستادگی و مقاومت کردیم و در در دادگاه بین المللی در برابر آمریکا پیروز شدیم و در همه مجامع بین المللی از لحاظ سیاسی پیروز شدیم»/

این ادعا در حالی مطرح می شود که در یک سال اخیر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مواضع بسیار خصمانه تری در برابر رژیم ایران در پیش گرفتند و کشورهای اروپایی از حکومت ایران دورتر شدند و ایالات متحده بر شدت تحریم ها افزود و همچنین کشورهای بیشتری در جهان داد و ستد اقتصادی با ایران را متوقف کردند و تورم مالی در حد سرسام آوری، همچنان بالاتر رفت و مردم ایران فقیرتر شدند و بسیاری از وعده های دولت روحانی در یاری رسانی مالی به نیازمندان عملی نشد.

حسن روحانی بارها به مردم ایران دروغ گفت. او در مورد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی ادعا کرد که به مدت سه روز خود او نیز از حمله موشکی بی اطلاع بوده است. در مورد کورونا ادعا کرد که از لحظه ای که رژیم به شیوع این ویروس پی برد، آن را به آگاهی مردم رساند – و این در صورتی که حتی وزیر بهداشت و دیگر مقامات حکومت می گویند که حتی امروز نیز رژیم همچنان به پنهانکاری در مورد ابعاد این فاجعه ادامه می دهد. روحانی همچنین ادعا کرده بود که از سه برابر شدن نرخ بنزین، تا بامداد فردای روزی که به اجرا گذاشته شد، بی اطلاع بوده است.

روحانی نیز همانند خامنه ای به تملق گویی از میزان همکاری مردم و همیاری آنان پرداخت و وقوع سیل را مثال آورد. او در عین حال از ناتوانی حکومت و دولت و سپاه پاسداران و دیگر نهادهای حکومتی در حل مشکلات مردم و یاری رسانی به آن ها، سخنی نگفت.

او در بخش نخست سخنان خویش، پس از مطرح ساختن موضوع های دینی، گفت: «سالی که گذشت، سال حادثه ها و حماسه ها بود و بزرگترین حادثه در تاریخ کشور رخ داد و پرافتخارترین حماسه ها توسط مردم دلاور ما آفریده شد».

روحانی به فاجعه کشتار یک هزار و پانصد تن از مردم به دست نیروهای بسیج و سپاه پاسداران در تظاهرات اعتراضی مردم در آبان ماه اشاره ای نکرد.