حسن روحانی دست تمنا به سوی رئیس جمهوری فرانسه دراز کرد که برای ابطال تحریم تلاش کند

یک روز پیش از آن که رژیم ایران گام دوم در نقض برجام را رسما اعلام کند، حسن روحانی با رئیس جمهوری فرانسه پرزیدنت امانوئل مکرون تماس گرفت و کوشش کرد او را متقاعد سازد که اروپایی ها برای نجات رژیم ایران به اقدامات عملی تری دست بزنند. ولی از پاسخ پرزیدنت ماکرون به این خواسته خبری در دست نیست.

روحانی خواستار گردید که تحریم ها به طور کامل متوقف گردد و وضع به حال سابق درآید تا شاید بتوان به انجام مذاکراتی پرداخت که به یک راه حل بیانجامد. این خواسته، ظاهرا نشان آمادگی روحانی برای انجام مذاکرات با ایالات متحده می باشد – و این در حالی که خامنه ای این گونه مذاکره را “سم مضاعف” نامیده است. ولی در عین حال، ممکن است این ابراز آمادگی روحانی، ترفندی برای زیر فشار گذاشتن ایالات متحده از جانب کشورهای اروپای غربی، برای زیر فشار گذاشتن پرزیدنت ترامپ بوده است.

البته روحانی، به صراحت از آمادگی برای از سرگیری گفتگو سخنی نگفت، بلکه اظهار داشت “لغو کامل تحریم ها می تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و کشورهای ۱+۵ باشد”.

روحانی در گفتگو با رئیس جمهوری فرانسه، ادعا کرد که همه اقدامات اخیر رژیم ایران، در چارچوب برجام انجام گرفته و تخطی از آن محسوب نمی شود. روحانی حتی ادعا کرد که هدف رژیم ایران از نقض تعهدات برجامی خود، برای حفظ برجام و نه باطل ساختن آن بوده است.

روحانی در این تماس تلفنی ادعا کرد که اقدام ایالات متحده در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها، “یک حرکت تروریستی” بوده است. وی این رفتار دولت واشنگتن را “جنگ اقتصادی تمام عیار” نامید و گفت: «تداوم این جنگ اقتصادی، می تواند به تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود».

در گزارش های پیشین آمده بود که پرزیدنت ماکرون قصد سفر به واشنگتن را دارد تا با پرزیدنت ترامپ در مورد ایران و برنامه های اتمی آن گفتگو کند. در گزارش دیگری گفته شده بود که رئیس جمهوری فرانسه ابراز آمادگی کرده سفری نیز به تهران داشته باشد، با این شرط که زمینه توافق کاملا فراهم شود و وی با دست خالی از ایران باز نگردد.