حسن روحانی قول داده بود از تنش بین المللی دوری جوید، ولی “روز قدس” را “روز عزای صهیونیستها” نامید

سران حکومت اسلامی ایران، به مناسبت آن چه که “روز جهانی قدس” می نامند، با یک رشته یاوه سرائیی های سالیانه، دوباره از نابودی اسرائیل و قدرت گرفتن اسلام و بالا رفتن اقتدار جمهوری اسلامی سخن گفتند.

در کنار تهدیدهای همیشگی فرماندهان سپاه پاسداران که اکنون چهل سال است می گویند به آسانی اسرائیل را نابود خواهند کرد، سخنرانی امروز علی خامنه ای که در ساعات بعدازظهر تهران انجام می شود و همچنین اظهارات ضد اسرائیلی و شدیداللحن حسن روحانی، ماهیت کینه توزانه حاکمانی را نشان می دهند که جز مرک دیگران را آرزو کردن، لیاقت دیکری ندارند.

حسن روحانی که پیش از به قدرت رسیدن گفته بود که رژیم ایران باید از افزایش تنش در روابط بین المللی خود بکاهد، در سخنان امروز به مناسبت “روز قدس” از جمله گفت: «امروز روز عزای صهیونیست ها در قدس اشغالی است».

رژیم ایران هر سال فلسطینیان را تحریک می کند که به تقلید از رژیم ایران به راه پیمایی و تظاهرات بپردازند. ولی در حالی که هدف اصلی آن ها کشاندن فلسطینیان به جرگه خود می باشد، در کرانه باختری و نوار غزه که جمعا حدود چهار میلیون نفر فلسطینی زندگی می کنند، اثری از آن چه که رژیم ایران “روز جهانی قدس” می نامد، دیده نمی شود. البته در جریان نماز آخرین جمعه ماه رمضان، خطابه هایی در محکوم دانستن اسرائیل بیان می شود، ولی نامی از رژیم ایران و یا طرفداری از آن چه که “روز قدس” نام گرفته در میان نیست.

گروه جهاد اسلامی فلسطین که از حکومت ایران دستور می گیرد، امروز کوشید تظاهرات گسترده ای در غزه به راه اندازد. ولی حماس که تسلط بر غزه را به دست دارد، مایل نیست که تظاهراتی در حمایت از رژیم ایران در بخش های فلسطینی نشین صورت گیرد.

حسن روحانی در ادامه سخنان امروز خود ادعا کرد که  اسرائیل می کوشد بین رژیم ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس فرافکنی کند – و این در حالی است که خود رژیم ایران است که از سال ها پیش می کوشد حکومت های موجود در کشورهای همسایه را براندازد و انقلاب خویش را به آن کشورها صادر کند.

این تهدیدها که با عملیات جنگی و تروریستی در لبنان، سوریه، عراق و یمن همراه است و بارها موجودیت بحرین مورد تهدید قرار گرفته، یکی از عواملی بود که امیرنشین ها را تشویق کرد دست صلح و همکاری اسرائیل را بفشارند.

حسن روحانی در سخنان امروز خود عملا تائید کرد که اسرائیل با موفقیت هایی روبرو بوده است. او به پیمان صلح بین بحرین و امارات عربی متحده با اسرائیل، اشاره ای نکرد. این روند “پیمان ابراهیم” نام گرفته، زیرا یهودیان و اعراب طبق ایمان باورمندان، پسر عمو هستند و هر دو از نسل حضرت ابراهیم می باشند.

روحانی در سخنان خود ادعا کرد که روند صلح بین اعراب و اسرائیل ناکام خواهد ماند و گفت: «این تلاش صهیونیست ها با شکست روبرو می شود، و امروز، روز عزای آنان است».