حسن روحانی می گوید اگر ویزا صادر نشود به نیویورک نخواهد رفت،ترامپ پاسخ می دهد او مایل است روحانی به آمریکا بیاید

مقام های دولت حسن روحانی روز چهارشنبه اعلام کردند که دولت جمهوری اسلامی در حال تصمیم گیری برای سفر به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل هستند.

مقام های دولت روحانی اعلام کردند که اگر تا روز پنجشنبه ویزاهای هیت ایرانی صادر نشود احتمال دارد سفر روحانی به نیویورک لغو شود.

از سوی دیگر پرزیدنت ترامپ ساعاتی پیش در پاسخ به سوال خبرنگاران در این زمینه گفت: به نظر من می‌بایست برای هیات همراه حسن روحانی ، ریاست جمهوری رژیم ایران برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ویزا صادر شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی در خصوص سفر هیات ایرانی به نیویورک گفته است، اگر این موضوع به من مربوط بود، اجازه می‌دادم آنها [به نیویورک] بیایند.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرده است: من مطمئناً نمی‌خواهم مانع حضور کسانی شوم که مایل هستند به اینجا بیایند.

دولت حسن روحانی تاخیر در صدور ویزاهای هییت ایرانی را خصمانه توصیف کرد.

روز گذشته علی خامنه ای قویا هرگونه دیدار و گفتگو با مقام های آمریکا را رد کرد و صراحتا گفت:نه در نیویورک و نه هیچ جای دیگری با آمریکایی ها دیدار و گفتگو نخواهیم کرد.

پس از آن حسین شریعتمداری سردبیر روزنامه کیهان که بسیار به علی خامنه ای نزدیک است خواستهبود که مانع از سفر حسن روحانی به آمریکا شوند.

سردبیر روزنامه کیهان سفر های گذشته روحانی به نیویورک را بی نتیجه خوانده بود و از وی خواسته بود که به نیویورک نرود.

به گزارش ایسنا با توجه به این که دولت آمریکا هنوز برای تیم جمهوری اسلامی برای سفر به نیویورک ویزا صادر نکرده است و باید هیات مقدماتی ایران پیش از این برای انجام مقدمات سفر عازم نیویورک شده باشد، به علت عدم صدور ویزا تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است و ایران در حال تصمیم گیری  در مورد انجام و یا عدم انجام این سفر است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دولت آمریکا بر اساس توافق ایالات متحده و سازمان ملل، آمریکا به عنوان میزبان موظف است برای حضور مقام های کشورهای عضو این سازمان ویزا صادر کند. با این حال، وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص حاضر به ابراز نظر نشده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هم روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته است، با مقام های دولت آمریکا در خصوص مشکلات برای صدور ویزا برای هیات‌های نمایندگی کشورها در تماس است .