حسن روحانی همچنان از اوضاع وخیم مملکت و آمادگی برای مذاکرات سخن می گوید

حسن روحانی، در دیداری، یکبار دیگر با سخنان علی خامنه ای که گفته بود مذاکره با آمریکا “ممنوع” است به جدل پرداخت و گفت: «اگرآمریکایی ها با احترام سر میز بنشینند، اهل مذاکره‌ایم».

رهبر حکومت اسلامی پیشتر گفته بود که رفتن به پای مذاکره با حکومتی که می خواهد به ناموس انقلاب، یعنی قدرت موشکی و تهاجمی آن آسیب برساند، اقدام بخردانه ای نیست.

روحانی در دیدارروز گذشته (شنبه ) با ورزشکاران و قهرمانان ورزشی ایران، گفت: «ما اهل منطق و مذاکره‌ایم، به شرط آن که آن ها با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی سر میز مذاکره بنشینند، نه اینکه فرمان مذاکره صادر کنند».

علی خامنه ای گفته بود که به غرب نمی شود اعتماد کرد و با آمریکا که تعهدات خود را زیرپا گذاشته نمی توان وارد گفتگو شد.

به گفته آگاهان امور، سخنان روحانی نشانگر یک شکاف عمیق بین او و رهبر حکومت ایران  است.

خامنه ای، مذاکره با آمریکا را “به طور مطلق” نفی می کند و حتی زبان به تهدید می گشاید که در صورت نیاز، به  استفاده از اهرم‌های فشار و حتی ابزارهای نظامی روی خواهد آورد. اما روحانی از امیدواری و مذاکره ی  دوباره  با آمریکا سخن می گوید .

رئیس جمهوری اسلامی به صراحت هشدار داد که اوضاع رژیم رو به وخامت می رود و به طور سربسته گفت که اگر این وضع ادامه یابد، رژیم با بحران بزرگتری روبرو خواهد گردید. روحانی در این بخش از سخنان خود گفت: «مردم ایران روحیه شان را از دست داده اند، مشکلات زیادی داریم و باید به هر چیزی که به تقویت امید، روحیه و اراده مردم بازمی‌گردد، تکیه کرد.

روحانی افزوده گفت: «اگر در جنگ با آمریکا امیدوارانه بایستیم، پیروز می‌شویم  ولی نباید به تنش های موجود دامن زد، وضعیت کشوربحرانی است باید در چنین شرایطی با روحیه ی امیدوارانه برای مردم  فداکاری کرد ».

ولی،  حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی این دیدگاه روحانی را رد کرد و در توضیح موضع  خویش گفت:  «با توجه به دیدگاه های جناح های مختلف در ایران و پیروی از دستورات رهبری، شرایطی برای مذاکره  با آمریکا  فراهم نیست.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه حکومت، پیشتر در باره مذاکره با دولت آمریکا، از بیان موضع خود طفره رفته و گفته  بود: «تصمیم‌گیری در این زمینه باید در مراجع عالی کشور انجام شود».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، چند بار گفته است که خواهان انجام مذاکره با حکومت ایران است، ولی قصد تغییر رژیم را ندارد و تنها هدفش، جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح اتمی و تغییر رفتار آن در امور بین المللی می باشد..

روحانی تلاش می کند که به نوعی از تنش های بین ایران و ایالات متحده بکاهد، و مردم ایران را در این زمینه مشارکت دهد.