حسن روحانی و معاون اولش،قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین را گامی بزرگ برای پیشرفت و توسعه ایران نامیدند

حسن روحانی، یکبار دیگر  امضای قرارداد ۲۵ ساله همکاری بین ایران و چین را «گامی بزرگ» برای پیشبرد منافع مشترک تهران و پکن ارزیابی کرد.

روحانی در پیام تبریکی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین گفت: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برای «صلح و ثبات بین‌المللی و مقابله با یک‌جانبه‌گرایی» در ایران و خاورمیانه موثر است.

استقبال و تمجید دوباره روحانی از  این قرارداد در شرایطی بیان شده که انتشار گزارش‌هایی درباره «سند همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین» و عدم شفافیت مقامات حکومت ایران  در مورد محتوای آن، واکنش شدید افکار عمومی را برانگیخته و به بحث درباره اهداف و چشم‌انداز آن دامن زده‌ است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، نیز امروز در پیام جداگانه‌ای ادعا کرد که «نهایی‌سازی و امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی ۲۵ ساله، فصل جدیدی از همکاری‌های ایران و چین را رقم خواهد زد».

ایالات متحده  نیز نسبت به گزارش‌ها درباره این قرارداد واکنش نشان داده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در این باره گفت: قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین دلیل دیگری بر اهمیت تمدید تحریم تسلیحاتی است.

شاهزاده رضا پهلوی نیز  قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین را «ننگین» توصیف کرد و نتیجه آن را «تاراج» منابع طبیعی کشور و «پذیرش ارتش بیگانه» در خاک کشور دانست.

دولت ایران تاکنون جزییاتی از این سند منتشر نکرده است ولی نشریه انگلیسی «پترولیوم اکونومیست» ادعا کرده که در این قرارداد در قبال سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت ایران، امتیاز بهره‌برداری انحصاری از سه میدان نفت و گاز ایران به چین واگذار می‌شود.

این نشریه همچنین ادعا کرده است که حق بهره‌برداری ۲۵ ساله از آب‌های خلیج فارس برای ماهیگیری و صید مروارید و استقرار نیرو‌های چینی در بنادر ایرانی خلیج فارس و جزیره کیش، از دیگر بندهای این قرارداد است.