حسن روحانی گفته بود مردم ایران آزمایشگاه دیگران نخواهند شد، ولی اکنون واکسن ساخت کوبا را در ابعاد گسترده تزریق می کنند

سردرگمی در حکومت ایران پیرامون شیوه مبارزه با کورونا همچنین در سطح گسترده ادامه دارد و هر روز پیچیده تر می شود. اکنون افشا شده که بخش بیشتری از واکسن هایی که به مردم تزریق شده از نوع ساخت کوبا می باشد که توسط انستیتو پاستور در ایران روی مردم آزمایش شده بود و اکنون به عنوان یک واکسن مشترک، به مردم تزریق می شود و این در حالی که هیچ گزارش علمی پیرامون میزان ایمنی آن انتشار نیافته و هیچ مرجع بین المللی استفاده از آن را مورد تایید قرار نداده است.

این واکسن را در کوبا ساختند و به ایران فرستاده شد تا روی مردم آزمایش شود. به کسانی که این واکسن را دریافت کردند، هرگز گفته نشد که چه نوع واکسنی بوده و از کدام کشور آمده است. ولی احتمال می رود که اکنون مراحل آزمایش آن روی انسان به انجام رسیده و رژیم آن را با نام مشترک ایرانی- کوبایی به نام “پاستو کوواک” مورد استفاده قرار داده است.

سال گذشته شایعات بسیاری انتشار یافت که به موجب آن ها، کوبا حاضر است اجازه ساخت واکسن خود را به ایران هم بدهد، به این شرط که این واکسن بر ده ها هزار نفر از مردم ایران آزمایش شود. در آن هنگام، حسن روحانی با نادرست خواندن این خبر گفته بود که هرگز اجازه نخواهد داد که ایران، به آزمایشگاه یک واکسن خارجی مبدل شوند و مردم ایران به “موش آزمایشگاهی” مبدل گردند.

رئیس سازمان غذا و داروی ایران، محمدرضا شانه ساز گفت: تصمیم گرفته شده که واکسن پاستو کوواک از این پس به افراد ۱۲ ساله به بالا تزریق شود. او ادعا کرد که این، یکی از بهترین واکسن های دنیاست که بیش از نود درصد کارایی آن به اثبات رسیده است. این ادعا از جانب هیچ منبع علمی ب

ظرف یا خارج از ایران مورد تائید قرار نگرفته است.او گفت که شرط آن است که این واکسن در سه نوبت و با رعایت فاصله چند هفته ای تزریق شود.

باید توجه داشت که تنها ایران و کوبا هستند که تزریق این واکسن را تایید کرده اند و مقدار نامعلومی از آن نیز به کشور نیکاراگوا فروخته شده است.

کوبا یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که به علت تحریم های اقتصادی ایالات متحده که بیش از نیم قرن است ادامه دارد، فاقد منابع مالی می باشد و همانند رژیم ایران برای واردات واکسن به اقدامات جدی دست نزده است.

ولی با آن که ایران نیز دارای توان مالی نیست، ولی علت اصلی مشکلات برای تهیه واکسن، همانند تسلط گروه های مافیایی بر این بازرا بوده که به دستور خامنه ای، واردات فایزر و مدرنا را ممنوع کردند و همچنین واردات واکسن های کشورهای دیگر را با مشکل روبرو ساختند، تا خود بتوانند در بازار سیاه سود بزرگی عاید خویش سازند و راه را برای کلاهبرداری یک هزار میلیارد دلاری توسط سپاه پاسداران به بهانه تولید واکسن “برکت” هموار سازند.