حسن نصرالله در مقام “سخنگوی حکومت ایران در منطقه”: «اخبار درباره حضور سپاه قدس درست نیست»

شماری از رسانه های همگانی در لبنان که با دریافت بودجه از حکومت اسلامی ایران، دیدگاه های گروه حزب الله را بازتاب می دهند، امروز (آدینه) به بحث و بررسی سخنان حسن نصرالله در حمایت از حضور سپاه قدس در سوریه ادامه دادند و بر این ارزیابی او انگشت گذاشته اند که اسرائیل نتوانسته اند هدف خود را که همانا اخراج جنگجویان وابسته به حکومت ایران در سوریه است، عملی سازد.

در ارزیابی های پیشین گفته شده بود که سپاه قدس، علاوه بر نیروهای خود که حدود ده هزار نفر ارزیابی می شود، گروه های مسلح دیگری را مانند حزب الله لبنان و مزدوران شیعه از عراق، افغانستان و پاکستان به سوریه فرستاده است. همچنین رژیم ایران به ده ها هزار نفر از جوانان سوریه، که در خارج از کادر ارتشی، یه استخدام رژیم ایران درآمده اند، حقوق ماهیانه می پردازد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، هنگام اقامت یک روز در اورشلیم و پس از بازگشت به واشنگتن، اعلام داشت که اخراج نیروهای وابسته به رژیم ایران در سوریه، یکی از هدف های استراتژیک آمریکاست که با جدیت دنبال خواهد شد.

اسرائیل همیشه گفته است که همه امکانات خود را به کار خواهد گرفت که نگذارد سپاه قدس در سوریه ریشه بدواند. نفتالی بنت که مقام وزارت دفاع را باید هفته آینده به بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید تحویل دهد، گفته بود که در اثر فشار مداوم اسرائیل و ضربات پیاپی نیروی هوایی این کشور، سپاه قدس نیروهای خود در سوریه را به تدریج محدودتر می سازد.

ولی حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان که در نقش سخنگوی حکومت اسلامی ایران رفتار می کند، در آخرین سخنرانی خود ادعا کرد که ارزیابی اسرائیل درست نیست و در میزان حضور سپاه قدس و نیروهای وابسته به رژیم ایران در سوریه، تغییری رخ نداده است.

حکومت ایران، به طور مستقیم در این باره واکنشی نشان نداده و هرگز در مورد ابعاد نظامی حضور خود در سوریه سخنی نگفته و به خبر احداث قرارگاه امام علی در البوکمال نیز سخنی نگفته و این رسالت را به دوش حسن نصرالله نهاده است.

در گزارش های روز گذشته نیز گفته شده بود که احداث پادگان موسوم به امام علی در البوکمال در شرق خاک سوریه و در نزدیکی مرز عراق ادامه دارد و رژیم ایران به احداث تونل هایی پرداخته که بتواند موشک های نقطه زن و جنگ افزارهای دیگر خود را در آنجا ذخیره کند تا در فرصت مناسب بتواند اسرائیل را هدف قرار دهد.

طبق گاهشمار میلادی، امروز، پانزدهم ماه مه، هفتاد و دومین سالروز اعلام استقلال دوباره اسرائیل محسوب می شود. اعراب و فلسطینی ها این رویداد را “روز نکبت” می خوانند که مفهوم آن، روز بروز فاجعه دردناک است.

آدینه هفته آینده، آخرین جمعه ماه روزه رمضان محسوب می شود که رژیم ایران آن را “روز جهانی قدس” نامیده، ولی هنوز معلوم نیست تظاهرات نمایشی امسال را چگونه میخواهند برگزار کنند.